Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: UK and EU reach deal on Northern Ireland border checks

Brexit: UK and EU reach deal on Northern Ireland border checks
Po upływie wraz z końcem 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie nie będzie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią. (Fot. Getty Images)
The UK and EU have reached agreement on how rules in the Brexit divorce deal will be implemented, particularly in relation to Northern Ireland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Porozumienie dotyczy obowiązującej już umowy o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE i nie ma bezpośredniego związku z prowadzonymi obecnie negocjacjami na temat ich przyszłych relacji. Jednak UE podkreślała, że wprowadzenie przez brytyjski rząd możliwości łamania uzgodnień z umowy rozwodowej jest łamaniem prawa międzynarodowego i poważną przeszkodą do zawarcia przyszłej umowy handlowej.

"Po intensywnych i konstruktywnych pracach prowadzonych w ostatnich tygodniach przez UE i Wielką Brytanię, obaj współprzewodniczący mogą teraz ogłosić swoją zgodę co do protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej" - napisali we wspólnym oświadczeniu brytyjski minister bez teki Michael Gove i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz. Jak podkreślono, porozumienie to będzie obowiązywać niezależnie od tego, czy uda się zawrzeć umowę handlową, czy też nie.

Na mocy protokołu w sprawie Irlandii Północnej - stanowiącego część umowy o wystąpieniu od Wielkiej Brytanii z UE - po upływie wraz z końcem 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie nie będzie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią, a brytyjska prowincja nadal będzie egzekwować unijne przepisy dotyczące ceł w obrocie towarami. Oznacza to, że aby spełnić wymogi UE, konieczne będą pewne kontrole niektórych towarów wysyłanych do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii (tj. Anglii, Szkocji i Walii).

Brytyjski rząd obawiając się, że faktyczne powstanie granicy celnej na Morzu Irlandzkim mogłoby podważać integralność terytorialną kraju, wprowadził w projekcie ustawy o rynku wewnętrznym zapisy pozwalające ministrom - w przypadku braku porozumienia handlowego - uchylić postanowienia protokołu w sprawie Irlandii Północnej. Np. na mocy umowy rozwodowej przedsiębiorstwa transportujące towary z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej musiałyby wypełniać formularze zgłoszeń wywozowych, ale ministrowie mogliby to uchylić. Podobną możliwość uchylenia zapisów miał przewidywać projekt ustawy o opodatkowaniu, którym w tym tygodniu zajmie się Izba Gmin.

Zgodnie z ustaleniami dokonanymi przez Gove'a i Szefczovicza, brytyjski rząd wycofa sporne klauzule z projektu ustawy o rynku wewnętrznym i nie będzie ich wprowadzał do projektu ustawy o opodatkowaniu.

To uzgodnienie zakończy też przepychanki między Izbą Gmin a Izbą Lordów dotyczące pierwszego z tych projektów. W poniedziałek późnym wieczorem Izba Gmin przywróciła sporne zapisy, które wcześniej z projektu usunęła Izba Lordów. Projekt ustawy może wejść w życie, jeśli na jego treść zgadzają się obie izby, a wobec poważnych obiekcji lordów, groziła sytuacja wielokrotnego przesyłania go w obie strony.

Czytaj więcej:

Brytyjska Izba Lordów domaga się zmian w ustawie o rynku wewnętrznym

Negocjacje ws. Brexitu zmierzają ku załamaniu. "UK łamie prawo międzynarodowe"

Johnson i von der Leyen: Nie ma obecnie warunków do porozumienia

Izba Gmin przywróciła pierwotne zapisy w ustawie o rynku wewnętrznym

Boris Johnson: Zawarcie porozumienia z UE "bardzo, bardzo trudne"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement