Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Government's bill suffers heavy House of Lords defeat

Brexit: Government's bill suffers heavy House of Lords defeat
Brytyjski parlament jest podzielony jeśli chodzi o ostateczne ustalenia w sprawie Brexitu. (Fot. Getty Images)
The government has suffered a heavy defeat in the House of Lords over its controversial Brexit legislation. The Internal Market Bill contains measures that overrule parts of the UK's Brexit agreement with the EU. Peers voted overwhelmingly to remove a section of the bill that would allow ministers to break international law - by 433 votes to 165.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przeprowadzone koło północy głosowania zakończyły się dotkliwą, choć spodziewaną porażką rządu Borisa Johnsona, którego Partia Konserwatywna nie ma większości w Izbie Lordów, a na dodatek przeciwko projektowi opowiedziała się także część konserwatystów. Za usunięciem pierwszego z kontrowersyjnych zapisów głosowało 433 członków Izby, przeciwko było - 165, zaś w przypadku drugiego wynik był 407 do 148.

Rząd jednak już wcześniej zapowiedział, że gdy projekt ustawy trafi z powrotem do Izby Gmin, oba te zapisy zostaną przywrócone. Ostateczne brzmienie projektu ustawy musi zostać uzgodnione przez obie izby, a zazwyczaj niewybierani lordowie nie blokują na stałe projektów przyjętych przez pochodzącą z bezpośrednich wyborów, czyli mającą znacznie większy mandat społeczny, Izbę Gmin.

Jak wyjaśnia rząd, celem ustawy jest utrzymanie "otwartego i nieskrępowanego handlu" między czterema częściami składowymi Zjednoczonego Królestwa po upływie wraz z końcem 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie. Obecnie wszelkie kwestie handlowe i regulacyjne znajdują się w kompetencjach UE, zatem - jak wyjaśnia rząd - konieczne jest ich dostosowanie do sytuacji, w której prawo unijne przestanie obowiązywać. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w poszczególnych częściach kraju obowiązywałyby różne regulacje handlowe.

Kontrowersje budzi w projekcie budzi zapis mówiący, że "niektóre przepisy" weszłyby w życie "bez względu na niespójność lub niezgodność" z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym, co wyraźnie wskazuje na możliwość uchylenia uzgodnień zawartych z UE i co - jak sam rząd przyznał - byłoby złamaniem zasad prawa międzynarodowego. Ustawa ma pozwalać rządowi na wycofanie się z niektórych zapisów dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o warunkach wystąpienia z UE.

Brytyjski rząd zastrzega, że miałoby to zastosowanie tylko wówczas, gdyby Londyn i Bruksela nie zawarły porozumienia o przyszłych relacjach po okresie przejściowym i ma zapobiegać sytuacji, w której UE mogłaby decydować o warunkach handlu między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa, co groziłoby integralności terytorialnej kraju. Krytycy projektu wskazują natomiast, że wycofywanie się przez Wielką Brytanię z obowiązującej już umowy bardzo zaszkodziłoby jej reputacji międzynarodowej, a w konsekwencji też utrudniło zawieranie innych umów handlowych.

Czytaj więcej:

Brexit: Wariant australijski relacji z UE to w praktyce brak porozumienia

Johnson i von der Leyen: Pomiędzy Wielką Brytanią i UE nadal są znaczące różnice

Brytyjski rząd wskazuje na możliwy kompromis z UE w kwestii rybołówstwa

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement