Third defeat for Rakow, successes for Bayer and Atalanta

Raków Częstochowa nie zdołał wczoraj pokonać Sportingu Lizbona. (Fot. Getty Images)
Rakow Częstochowa suffered its third defeat in the group stage of the Europa League soccer tournament - against Sporting Lisbon 1:2 - and is last in Group D with one point. At least second place in the group was secured by Atalanta Bergamo. Bayer Leverkusen is in the same situation in Group H.

Najlepsze zespoły każdej z ośmiu grup awansują bezpośrednio do 1/8 finału, natomiast te, które zajmą drugie miejsca, powalczą o awans do tej rundy w barażach ze "spadkowiczami" z Ligi Mistrzów. Drużyny z trzecich miejsc wystąpią z kolei po przerwie zimowej w barażu o 1/8 finału Ligi Konferencji.

Atalanta, która wygrała u siebie ze Sturmem Graz 1:0 (w drużynie gości do 59. minuty grał Szymon Włodarczyk), ma 10 punktów i na pewno nie zajmie już niższej lokaty niż druga. Po zwycięstwie nad Rakowem Sporting ma siedem punktów. Sturm Graz zgromadził cztery.

Już sam początek meczu w Lizbonie nie układał się po myśli mistrza Polski, który najpierw stracił obrońcę Bogdana Racovitana za faul w polu karnym (12.), a chwilę później - bramkę z podyktowanego za to zagranie rzutu karnego. Wykorzystał go Pedro Goncalves (14.). Ten sam piłkarz podwyższył na 2:0 dla gospodarzy w 52. minucie, również z "jedenastki", przyznanej Sportingowi tym razem za zagranie ręką Milana Rundica.

Niespodziewanie w 71. minucie częstochowianom udało się zmniejszyć stratę - do siatki trafił Rundic, ale ostatecznie musieli oni pogodzić się z porażką.

W 5. kolejce, 30 listopada, Raków zagra na wyjeździe ze Sturmem, a Atalanta podejmie Sporting.

W grupie H Bayer pokonał na wyjeździe Karabach Agdam 1:0 dzięki bramce z rzutu karnego w doliczonym czasie drugiej połowy. Było to 11. z rzędu zwycięstwo "Aptekarzy", licząc wszystkie rozgrywki. Są na pierwszym miejscu w tabeli zarówno swojej grupy w LE, jak i w Bundeslidze. W europejskich rozgrywkach mają 12 punktów, a za nią sklasyfikowane są ekipy Karabachu i Molde FK - po sześć.

Szansę wywalczenia awansu do kolejnej rundy miał wczoraj m.in. Liverpool, ale "The Reds" przegrali na wyjeździe z Toulouse 2:3. Nadal są na pierwszym miejscu w grupie E z dziewięcioma punktami, ale mają już tylko dwa przewagi nad rywalem z Francji. Kolejne miejsca zajmują Union St. Gillois - cztery i LASK Linz - trzy.

Swojej szansy nie wykorzystała również AS Roma, która przegrała w Pradze ze Slavią 0:2 (pomocnik gości Nicola Zalewski nie znalazł się w meczowej kadrze). Obie ekipy mają po dziewięć punktów. Trzeci jest Servette Genewa - cztery, a tabelę zamyka Sheriff Tyraspol z jednym punktem.

Identycznie ułożyła się sytuacja w grupie A, w której West Ham United, w bramce z Łukaszem Fabiańskim, pokonał Olympiakos Pireus 1:0, a SC Freiburg rozbił Backą Topolę 5:0. Drużyny z Anglii i Niemiec mają po dziewięć punktów, Olympiakos - cztery, a Backa Topola - jeden.

Finał Ligi Europy zaplanowany jest na 22 maja przyszłego roku w Dublinie.