Tokyo 2020: Nowicki's golden hammer, Fajdek with bronze

Dzisiejsi medaliści w rzucie młotem - dwóch Polaków na podium! (Fot. Getty Images)
Wojciech Nowicki threw the hammer 82.52 and won the gold medal at the Olympic Games in Tokyo. The bronze was won by Paweł Fajdek, who scored 81.53. The white-and-reds in Japan won four medals in this competition - including both gold ones. The Poles were placed on the podium today by the Norwegian Eivind Henriksen - 81.58.

32-letni Nowicki (Podlasie Białystok) swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. W finale miał jednak niesamowitą serię. W pięciu próbach przekroczył granicę 80 metrów. 82,52, które zapewniło złoto olimpijskie, to jego rekord życiowy.

Przed finałem wielokrotnie powtarzał, że najważniejsze jest dla niego, aby dwaj Polacy wrócili z medalami z Tokio w rzucie młotem. Tak też się stało.

Jego rówieśnik Fajdek (AZS AWF Katowice) posłał młot najdalej w piątej próbie. 81,53 w przedostatniej kolejce pozwoliło mu na wywalczenie brązowego medalu. Męczący się w eliminacjach Polak pokazał, że jest w stanie pokonać "olimpijskie demony" i stanąć na podium najważniejszej sportowej imprezy na świecie.

"Najbardziej się cieszę ze zrobienia życiówki na docelowej imprezie. Medal dodatkowo. Czego chcieć więcej" - mówił po finale w wywiadzie dla TVP Nowicki, który mimo największego sukcesu w karierze zachował niezwykłą skromność.

Podopieczny Malwiny Wojtulewicz-Sobierajskiej chwalił koło przygotowane przez organizatorów, pogodę i całą otoczkę finału. "Mam nadzieję, że to nie jest ostatni taki konkurs w moim wykonaniu" - dodał.

Fajdek przyznał, że czuje po zdobyciu medalu "ogromną ulgę". Nie krył jednak pewnego rodzaju rozczarowania, bo przyznał, że jest przygotowany na 84 metry. "W pierwszych czterech rzutach za bardzo chciałem i kosztowało mnie to wiele energii. W tych okolicznościach cieszę się z brązowego medalu. Media nie będą miały o czym gadać. Żadne klątwy, żadne pierdoły. Chciałem złoty, ale Wojtek zrobił to idealnie i wstyd byłoby mu to zabierać. Dwa razy pojadę jeszcze na pewno na igrzyska, a jak będę nienormalny, to trzy" - podsumował brązowy medalista.

Dziękował Szymonowi Ziółkowskiemu, który rok temu został jego szkoleniowcem i doprowadził go na wymarzone, olimpijskie podium.

Drugie miejsce zajął - dość niespodziewanie - Norweg Eivind Henriksen - 81,58. Eksperci wymieniali go przed finałem wśród faworytów, ale na pewno nie pewniaków do podium.

Nowicki pięć lat temu w Brazylii zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich. Trzykrotnie stanął też na najniższym stopniu podium mistrzostw świata, a w 2018 roku został mistrzem Europy.

Fajdek to czterokrotny mistrz świata. Dotychczas na igrzyskach olimpijskich nie odniósł żadnych sukcesów. Zarówno w Londynie w 2012 roku, jak i w 2016 roku w Rio de Janeiro nie przebrnął eliminacji.

We wtorek Anita Włodarczyk po raz trzeci została mistrzynią olimpijską w tej konkurencji, a brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron. Joanna Fiodorow była siódma.

Polacy w tej konkurencji wywalczyli więc w Tokio cztery medale - w tym oba złote. W 2000 na igrzyskach w Sydney Polacy także sięgnęli po dublet, bo złoto wywalczyli Kamila Skolimowska i Szymon Ziółkowski.

Dzięki złotemu Nowickiego w rzucie młotem oraz brązowym Fajdka w tej samej konkurencji i Patryka Dobka w biegu na 800 m polscy sportowcy osiągnęli granicę 10 medali w igrzyskach w Tokio.

Na ten dorobek składają się trzy złote - wszystkie w lekkoatletyce - trzy srebrne i cztery brązowe. Przedstawiciele "królowej sportu" zapracowali na 60 procent tej liczby.

Wcześniej srebro w żeglarskiej klasie 470 zdobyły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

W stolicy Japonii pozostałe dwa złota dla Polski wywalczyli Anita Włodarczyk w rzucie młotem i sztafeta mieszana w biegu 4x400 m, srebrne medale zdobyły też wioślarki w czwórce podwójnej i kajakarki w K2 na 500 m, a brązowe Malwina Kopron w rzucie młotem oraz zapaśnik stylu klasycznego Tadeusz Michalik.