Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The stained glass window "Apollo. The Copernicus System" will go to London

The stained glass window "Apollo. The Copernicus System" will go to London
Witraż jest tak duży, że nie zmieściłby się w całości w londyńskiej galerii. Dlatego będzie tam prezentowany bez trzech najmniejszych części. (Fot. Wikipedia/Zygmunt Put)
The stained glass 'Apollo. The Copernicus System' - reconstructed on the basis of a design by Stanisław Wyspiański - will be presented at the exhibition at the William Morris Gallery in London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wystawa "Młoda Polska: ruch odnowy sztuk i rzemiosł 1890-1918" to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Narodowego w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Dla brytyjskich odbiorców będzie to okazja do zetknięcia się z unikatowymi dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego Młodej Polski. "Apollo. System Kopernika" będzie jednym z nich.

W krakowskim Muzeum Witrażu rozpoczęto dzisiaj demontaż złożonego z 12 kwater i dziesiątek tysięcy drobnych szkieł dzieła. Witraż ma ponad 3 metry wysokości. Nie zmieściłby się w całości w londyńskiej galerii, dlatego będzie tam prezentowany bez trzech najmniejszych i znajdujących się najniżej części, ale, jak podkreśla witrażysta Piotr Ostrowski, dzieło nie straci nic ze swojego piękna. Na czas transportu każda z kwater będzie zapakowana osobno i umieszczona w specjalistycznej skrzyni.

"Ten witraż to szczytowe osiągnięcie Wyspiańskiego. Stylistycznie jest zbliżony do Boga Ojca" - zauważa Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu. "Po ponad stu latach od powstania jest uznawany za najbardziej oryginalne dzieło początku XX wieku. Pokazując Apolla szerokiej publiczności możemy dołożyć się do promocji naszego wielkiego mistrza" - dodaje.

"Apollo. System Kopernika" powstał na początku XX w. Przedstawia greckiego boga przywiązanego do liry i otoczonego przez przedstawione w sposób symboliczny planety Układu Słonecznego. Oryginalny witraż był elementem wystroju siedziby Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Został zniszczony w styczniu 1945 r., a w budynku znajduje się obecnie rekonstrukcja tego dzieła z 1972 r.

Jedno z dzieł Wyspiańskiego - "Autoportret z żoną" z 1904 roku. (Fot. Wikipedia/PD-Art)

W 2016 roku specjaliści z Muzeum Witrażu zdecydowali, że odtworzą dzieło Wyspiańskiego. By jak najbardziej zbliżyć się do oryginału, w bawarskim Waldsassen znaleźli hutę, która do dziś wytwarza szkło witrażowe według XIX-wiecznych receptur i skrupulatnie dobierali kolory.

Zrekonstruowany witraż był pokazywany na monograficznej wystawie "Wyspiański", która od listopada 2017 roku do 2019 roku odbywała się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Teraz zobaczą go Europejczycy.

"Będzie to pierwsze spotkanie Wyspiańskiego z międzynarodową widownią. Artysta w najśmielszych marzeniach miał zamiar pokazania się szerokiej publiczności, ale startując z Krakowa nie miał wówczas szans, był ograniczony prowincjonalnością miasta i brakiem wsparcia Polski, której wtedy nie było na mapach. Dla nas ta prezentacja to moment absolutnie ekscytujący" - zaznacza Piotr Ostrowski.

William Morris Gallery znajduje się w dzielnicy Walthamstow na wschodzie Londynu. (Fot. Wikipedia/ProfDEH)

Na ekspozycji w William Morris Gallery zostanie pokazanych ponad 150 obiektów: obrazy, rysunki, fotografie, ale też meble, hafty, kilimy i ceramika artystyczna. Twórcy wystawy zwrócą uwagę na silne związki sztuki Młodej Polski z twórczością Williama Morrisa i artystów z jego kręgu.

"Chcemy pokazać Młodą Polskę jako fenomenem artystyczny, który w Wielkiej Brytanii nie jest szeroko znany, podkreślić aktualność i ważność tego, co wówczas działo się w Polsce i analogię do tego, co było w Wielkiej Brytanii, gdzie prekursorem ruchu odnowy sztuk i rzemiosł był William Morris. Chcemy także wskazać na równoległość poszukiwań artystów polskich i brytyjskich oraz brytyjskie inspiracje w działalności polskich twórców, m.in. Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera" - zaznacza dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.

Widzowie zobaczą m.in. projekty malowideł ściennych Stanisława Wyspiańskiego z powtarzającymi się wzorami kwiatowymi, prace Józefa Mehoffera, Henryka Uziembły i Vlastimila Hofmana. Będą też projekty twórcy i głównego propagatora stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza, Karola Kłosowskiego - rzeźbiarza i snycerza, malarza, projektanta tekstyliów i mebli, autora zakopiańskiej willi "Cicha" oraz obrazy i ilustracje Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Otwarcie wystawy nastąpi 8 października. Ekspozycji towarzyszyć będzie anglojęzyczna publikacja "Young Poland: The Arts and Crafts Movement, 1890-1918" wydana we współpracy z Lund Humphries.

Czytaj więcej:

Polska wystawa etnograficzna w Muzeum Narodowym w Irlandii

Otwarto pierwszą stałą, ogólnodostępną wystawę poświęconą polskim lotnikom

Suknię ślubną księżnej Diany można już oglądać w Kensington Palace

Londyn: Ostania szansa na obejrzenie "Kopernika" Matejki

Polska malarka Halima Nałęcz upamiętniona w Londynie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.06.2024
    GBP 5.1037 złEUR 4.3198 złUSD 4.0319 złCHF 4.5104 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement