Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The record number of Poles apply for permanent residency in the United Kingdom

The record number of Poles apply for permanent residency in the United Kingdom
Według statystyk opublikowanych wczoraj przez Home Office, 86 proc. wniosków zostało przyjętych, 11 proc. odrzuconych, a 3 proc. skierowano do uzupełnienia dokumentacji. (Fot. Getty Images)
The record number of nearly 13 thousand Poles in the first quarter of 2017, filed for confirmation of a permanent residency in the UK.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

To najwięcej wniosków składanych przez polskich obywateli od wejścia Polski do Unii Europejskiej i aż o 21 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2016 roku (10 609). Jednocześnie w porównaniu z ostatnim kwartałem przed ubiegłorocznym referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty, liczba wniosków wzrosła ponad pięciokrotnie (2 476 w drugim kwartale 2016 r.).

Według statystyk opublikowanych przez Home Office, 86 proc. wniosków zostało przyjętych, 11 proc. odrzuconych, a 3 proc. skierowano do uzupełnienia dokumentacji.

Zgodnie z obecnymi procedurami, uzyskanie potwierdzenia stałej rezydentury - o które można się ubiegać po pięciu latach zamieszkania w Wielkiej Brytanii - jest wymagane dla osób planujących rozpoczęcie procedury naturalizacji i otrzymania brytyjskiego paszportu (bez konieczności zrzekania się polskiego).

Jak wynika z danych brytyjskiego MSW, w pierwszym kwartale 2017 roku brytyjskie obywatelstwo przyjęło ponad 1,1 tys. Polaków. To szósty najwyższy wynik kwartalny od wejścia Polski do UE.

Barbara Drozdowicz z londyńskiej organizacji East European Resource Centre (EERC) ostrzegała, że w momencie wyjścia z Unii Europejskiej Polacy "poniekąd staną się obywatelami kraju trzeciego", i tłumaczyła, że powinni starać się o stałą rezydenturę w Wielkiej Brytanii, aby zabezpieczyć się przed skutkami opuszczenia Wspólnoty.

"Te osoby, które nie będą miały dokumentu potwierdzającego stały pobyt (ang. permanent residence) lub nie będą znaturalizowanymi Brytyjczykami, w zasadzie będą w sytuacji (prawnej), która może się dla nich zmienić" - tłumaczyła.

Ekspertka zaznaczyła jednak, że w procesie wypełniania 85-stronicowego wniosku o przyznanie potwierdzenia stałej rezydentury "warto zorientować się, czy mamy dostęp do porady imigracyjnej".

Jak ostrzegła, "od okresu kampanii ws. Brexitu, a w szczególności po samym referendum, pojawiła się cała masa samozwańczych doradców imigracyjnych", którzy oferują swoje doradztwo w internecie lub gazetach polonijnych, a często nie spełniają wymaganych prawem warunków do świadczenia takich usług.

Jak zaznaczyła, ci z blisko miliona Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii wystarczająco długo, aby ubiegać się o stałą rezydenturę, nie powinni pozostawiać kwestii uregulowania swego statusu imigracyjnego na ostatnią chwilę w nadziei na rozwiązanie tej kwestii przez negocjacje polityczne, bo ich wynik jest wciąż niejasny.

Rząd Theresy May rozpoczął procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br., co oznacza, że Wielka Brytania przestanie być członkiem Wspólnoty najpóźniej 29 marca 2019 roku.

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego, w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 984 tys. Polaków. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku było ich zaledwie ok. 44 tys.​

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.06.2024
    GBP 5.1037 złEUR 4.3198 złUSD 4.0319 złCHF 4.5104 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement