Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Teacher in Germany banned from wearing a cross

Teacher in Germany banned from wearing a cross
Władze Niemiec wielokrotnie podkreślały, że miejsca publiczne i praca nie są od eksponowania swoich wierzeń. (Fot. Thinkstock)
School authorities refer to the Neutrality Act, which prohibits the wearing of religious symbols by teachers, police and judicial personnel. 'Hijab, kip or cross are forbidden for bureaucrats' - said 'Berliner Zeitung'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformował "Berliner Zeitung", nauczycielka pracująca w państwowej szkole w wielokulturowej berlińskiej dzielnicy Wedding dostała zakaz noszenia łańcuszka z krzyżykiem.

Sprawą zajęły się władze Kościoła ewangelickiego po tym, jak kobieta poskarżyła się im na - jej zdaniem - krzywdzącą decyzję. "Opowiadamy się za prawem do wolności noszenia krzyża" - poinformował biskup Markus Droege. Jego zdaniem, symbole religijne powinny być dozwolone, jeśli nie zagraża to pokojowi w szkołach.

Biskup Droege uważa, że przepisy obowiązujące w Berlinie są bardziej restrykcyjne niż orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (TK). Ewangelicki duchowny przypomniał, że TK w 2015 roku uznał całkowity zakaz noszenia chust przez muzułmanki za sprzeczny z konstytucją.

Autor zwraca uwagę, że przepisy ustawy o neutralności stosowane były dotychczas głównie wobec muzułmanek. Zakaz noszenia krzyżyka jest "ewenementem" - ocenia Klesmann. Sytuację komplikuje przepis zezwalający na noszenie symboli religijnych, jeżeli mają charakter "ozdoby".

Adwokat Maryam Haschemi przekazała "Berliner Zeitung", że część polityków i większość nauczycieli postępuje tak, jakby Niemcy były, przynajmniej jeśli chodzi o szkolnictwo, państwem laickim. "Konstytucja wcale nie stanowi o rozdziale państwa i Kościoła" - zaznacza adwokat reprezentująca kobiety walczące o prawo do noszenia chusty.

Minister oświaty Berlina Sandra Scheeres przyznała, że nie jest w stanie zaoferować jednoznacznej definicji, kiedy krzyżyk jest ozdobą, a kiedy nie. "Bardzo duży krucyfiks nie jest już ozdobą" - przekazała.

Ministerstwo pracuje obecnie nad dyrektywami mającymi stanowić pomoc w interpretacji.

Politycy Zielonych i Lewicy domagają się zliberalizowania przepisów. Deputowana Zielonych do regionalnego parlamentu Berlina, Bettina Jarasch, opowiedziała się za dopuszczeniem w szkołach zarówno chusty, jak i krzyża. "W pluralistycznym mieście, jakim jest Berlin, szkoły powinny odzwierciedlać ten pluralistyczny charakter" - uważa Jarasch.

Ponad połowa mieszkańców Berlina nie należy do żadnego wyznania. Co piąty jest protestantem, a co dziesiąty katolikiem.   

Podobne przepisy, zakazujące ukazywania symboli religijnych wprowadziła niedawno Austria. Inni europejscy przywódcy zapowiadają, że pracują nad podobnymi rozwiązaniami.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement