Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scottish minister in Warsaw: "I want to thank Poles for what they do for Ukrainians"

Scottish minister in Warsaw: "I want to thank Poles for what they do for Ukrainians"
Neil Gray chce się uczyć od polskich organizacji jak pomóc uchodźcom z Ukrainy i przenieść te doświadczenia na szkocki grunt. (Fot. Getty Images)
'I came to Warsaw to thank Poles for what they are doing for refugees from Ukraine and to talk about how we can continue to cooperate to provide aid and show solidarity to the victims of Putin's monstrous invasion' - said Neil Gray, Minister of the Scottish Government responsible for supporting Ukrainian refugees.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gray przebywa od wczoraj w Polsce z dwudniową wizytą. 

"To, jak polskie społeczeństwo otworzyło swoje domy i serca dla ludzi z Ukrainy jest inspirujące. Oczywiście większość z Ukraińców, którzy uciekli za granicę przybyło do Polski. Jedną z rzeczy, którą udało mi się dzisiaj przekazać zarówno przedstawicielom rządu, jak i władz samorządowych, były podziękowania dla Polaków za to, co robią, by pomóc Ukraińcom" - zaznaczył szkocki minister.

"Jestem bardzo zadowolony z wtorkowych rozmów z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem, a także ze spotkania z przedstawicielami warszawskiego samorządu" - relacjonował polityk.

Dodał, że rozmowy w Warszawie pozwoliły mu lepiej zrozumieć, jak Polska reaguje na bardzo poważny kryzys humanitarny wywołany inwazją Rosji na Ukrainę. "Dzięki tym spotkaniom, my jako strona szkocka, możemy lepiej zrozumieć sytuację, uczyć się na polskich doświadczeniach i zaoferować naszą pomoc i solidarność zarówno ukraińskim uchodźcom, jak i polskim władzom i społeczeństwu" - podkreślił Gray.

"Bardzo mi zależy, by było jasne, że będziemy trwać w tej solidarności i dalej współpracować - zaznaczył.

Minister spotkał się też z organizacjami charytatywnymi, które są wspierane finansowo przez szkocki rząd - Czerwonym Krzyżem, Caritasem i UNICEF-em.  doświadczenia będą też pomocne w organizowaniu wsparcia dla Ukraińców w jego kraju.

"Zapewnienie bezpiecznego schronienia uchodźcom z Ukrainy, którzy dotarli do Szkocji, jest teraz jednym z najważniejszych zadań rządu" - zauważył Gray. "Ukraińscy uchodźcy na to zasługują, musimy odpowiednio przyjąć ludzi, którzy cierpią z powodu niewyobrażalnych traum, którzy musieli uchodzić przed wojną i potworną, nielegalną inwazją Putina" - podkreślił.

"Nie jest to tylko stanowisko rządu, ale także partii opozycyjnych i organizacji pozarządowych, szkockie społeczeństwo jest w tej sprawie zjednoczone i chce nieść pomoc w miarę swoich możliwości, jako odpowiedzialna część ludzkości" - powiedział minister.

Gray zaznaczył, że do tej pory do Szkocji dotarło blisko 4 tys. ukraińskich uchodźców, a w sumie blisko 11 tys. otrzymało brytyjskie wizy sponsorowane przez szkockich obywateli lub instytucje. Jak wyjaśnił, za politykę imigracyjną całej Wielkiej Brytanii odpowiedzialny jest rząd w Londynie, który - w przeciwieństwie do państw UE - wymaga od uchodźców z Ukrainy wcześniejszego wyrobienia wizy. Program został ułatwiony przez możliwość sponsorowania wizy przez dobrowolnie zgłaszających się ochotników lub instytucje, które zobowiązują się do pomocy przyjmowanym przez siebie uchodźcom.

By jeszcze usprawnić ten proces, rząd w Edynburgu sam występuje w roli sponsora wiz, dzięki czemu uchodźcy mogą przybywać do Szkocji znacznie szybciej, niż gdyby zapraszały je osoby prywatne. Później lokalna administracja kontaktuje uciekinierów z Ukrainy z chętnymi do ich goszczenia Szkotami, a cały proces jest kontrolowany.

"Tuż po przyjeździe niektórzy z nich najpierw mieszkają w hotelach, ale naszym celem jest znalezienie dla nich miejsc, w których mogliby zatrzymać się na dłużej" - tłumaczy minister, który w szkockim rządzie odpowiada również za sprawy europejskie i rozwój międzynarodowy.

Dzisiaj Gray kontynuuje swoją wizytę w Krakowie, gdzie zaplanowano spotkania z władzami lokalnymi, a także wspieranymi przez Szkocję organizacjami pomocowymi. Minister ma odwiedzić m.in. przeznaczone dla dzieci i rodzin punkty pomocy Blue Dot, które działają pod opieką UNICEF-u. 

Czytaj więcej:

Zełenski w Sejmie: "Nie zostaliśmy sami z wrogiem, polscy bracia i siostry są z nami"

Polska: 40 zł dziennie za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają w Polsce dostęp do 500 plus

Polska na drugim miejscu wśród krajów Zachodu pod względem pomocy udzielanej Ukrainie

Niemcy: Uchodźcy z Ukrainy od lipca będą otrzymywać regularne świadczenia socjalne

"Rzeczpospolita": Benefitów Ukraińcom dać nie chcemy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 13.06.2024
    GBP 5.1350 złEUR 4.3355 złUSD 4.0119 złCHF 4.4804 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement