Menu

Coronavirus: Scotland retains quarantine measures for Spanish travel

Coronavirus: Scotland retains quarantine measures for Spanish travel
Szefowa szkockiego ostrzegła, by nie próbować omijać kwarantanny, podróżując poprzez lotniska w Anglii. (Fot. Getty Images)
People travelling to and from Spain will still have to go into quarantine when arriving in Scotland, Nicola Sturgeon has announced.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

3 lipca brytyjski rząd ogłosił listę 59 państw i terytoriów, po przyjeździe z których podróżni od 10 lipca nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny. Znalazło się na niej 18 państw UE, w tym Polska, a także m.in. Norwegia, Szwajcaria, małe państwa europejskie, jak Monako czy San Marino, niewielkie wyspy będące popularnymi kierunkami turystycznymi, głównie na Karaibach, a ponadto: Australia, Nowa Zelandia, Wietnam, Korea Południowa, Japonia czy Hongkong.

Ponieważ rządy w Londynie i Edynburgu nie mogły się porozumieć co do listy, ostatecznie dotyczy ona przyjazdów wyłącznie do Anglii, a władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej - w kompetencjach których jest zdrowie publiczne - miały same sporządzić swoje listy.

Szkocka lista obejmuje 57 krajów i terytoriów - znalazły się na niej te same terytoria, co na liście brytyjskiego rządu, z wyjątkiem Hiszpanii i Serbii. Zwłaszcza pominięcie tego pierwszego kraju jest istotne, bo Hiszpania jest dla szkockich turystów piątym najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych.

Sturgeon oświadczyła, że niższy poziom aktywnych przypadków koronawirusa w Szkocji niż w pozostałej części kraju oznacza, że jej pozycja jest "nieco inna niż Wielkiej Brytanii jako całości", zatem "nie możemy z czystym sumieniem znieść ograniczeń" dla osób przybywających z Hiszpanii czy Serbii. Ewentualne zmiany na liście mogą nastąpić 20 lipca, gdy dokonana zostanie kolejna ocena sytuacji.

Szefowa szkockiego ostrzegła, by nie próbować omijać kwarantanny, podróżując poprzez lotniska w Anglii, bo izolacja została utrzymana z konkretnego powodu. Ponadto, władze będą miały dane o podróżnych i nadal będą przeprowadzane wyrywkowe kontrole sprawdzające, czy osoby, które powinny odbywać kwarantannę, faktycznie to robią.

Obowiązek odbywania kwarantanny w całej Wielkiej Brytanii wszedł w życie 8 czerwca. Dotyczy on niemal wszystkich przyjeżdzających - zarówno jej obywateli, jak i cudzoziemców. W Szkocji kara za nieprzestrzeganie obowiązku kwarantanny wynosi 480 funtów, podczas gdy w pozostałej części kraju jest to 1 000 funtów.

Czytaj więcej:

Nowa turystyka w UE: Kto traci, a kto zyskuje?

Anglia: Pełna lista krajów z wjazdem bez kwarantanny opublikowana

Portugalia oburzona brytyjską listą krajów zwolnionych z kwarantanny

Hiszpania: 70 ognisk infekcji koronawirusem. Katalonia nakazuje noszenie masek

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.03.2021
  GBP 5.245 złEUR 4.539 złUSD 3.751 złCHF 4.098 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement