Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scotland: The drug plague is taking its toll

Scotland: The drug plague is taking its toll
W Szkocji panuje tendencja do zażywania kilku rodzajów narkotyków jednocześnie i uzupełniania tego alkoholem... (Fot. Getty Images)
A record number of 1,339 people died in Scotland in 2020 because of drug use, the country's authorities said yesterday. In Scotland, the proportion of drug-related deaths relative to the population is about 3.5 times higher than anywhere else in Europe.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zeszłoroczna liczba zgonów jest o 59 wyższa od tej z 2019 roku i jest to siódmy kolejny rok ze wzrostem. Jednak patrząc z dłuższej perspektywy, trend wzrostowy utrzymuje się niemal bez przerwy od roku 1996, od kiedy dostępne są odrębne statystyki dla Szkocji. Najnowszy bilans zgonów jest ponad 2,5-krotnie wyższy od tego sprzed 10 lat i ponad 5-krotnie wyższy w porównaniu z 1996 rokiem.

Jak wynika z danych Narodowego Rejestru Szkocji (NRS), liczba zgonów z powodu zażywania narkotyków na milion mieszkańców w 2019 roku wyniosła w Szkocji 234, czyli była o 3,6 razy wyższa niż w całym Zjednoczonym Królestwie (65 na 1 mln osób) i mniej więcej o tyle samo wyższa niż w kolejnych krajach europejskich w tej statystyce - Norwegii, Szwecji i Irlandii.

Prawie dwie trzecie zgonów z powodu zażywania narkotyków w 2020 roku dotyczyło w Szkocji osób pomiędzy 35. a 54. rokiem życia, a w ciągu ostatnich 20 lat średnia wieku zmarłych wzrosła z 32 lat do 43. W ciągu ostatnich 20 lat też niemal podwoiła się różnica w odsetku zgonów w stosunku do populacji pomiędzy najuboższymi a najbardziej zamożnymi częściami kraju - w tych pierwszych prawdopodobieństwo zgonu z powodu zażywania narkotyków jest 18 razy wyższe, a w 2000 roku było 10 razy wyższe.

W przypadku 93 proc. zgonów w ciele zmarłej osoby wykryto więcej niż jeden rodzaj narkotyku. Panująca w Szkocji - częściej niż gdzie indziej w Europie - tendencja do zażywania kilku rodzajów narkotyków jednocześnie, a często uzupełnianie tego alkoholem, jest wskazywana jako jedna z głównych przyczyn znacznie wyższego wskaźnika zgonów.

Komentując te statystyki szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon podkreśliła, że liczba straconych istnień "jest nie do przyjęcia, a za każdą z nich jest ludzka tragedia". Sturgeon już wcześniej przyznała, że liczba zgonów z powodu narkotyków jest "narodową hańbą", a jej rząd "stracił z pola widzenia" ten problem. Zobowiązała się do przeznaczenia 250 mln funtów w ciągu najbliższych pięciu lat na pomoc w rozwiązaniu kryzysu.

Brytyjski premier Boris Johnson często wytyka kierowanej przez Sturgeon Szkockiej Partii Narodowej (SNP), że zamiast nieustannie mówić o nowym referendum niepodległościowym, politycy tego ugrupowania powinni się zająć problemami społecznymi w Szkocji - w tym zwłaszcza narkotykami.

Czytaj więcej:

UK: Aresztowano 1 100 osób podczas operacji antynarkotykowej

Polska w amfetaminowej czołówce Starego Kontynentu

"Szkocja może przeprowadzić referendum bez zgody Londynu"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 22.05.2024
    GBP 4.9950 złEUR 4.2575 złUSD 3.9243 złCHF 4.2994 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement