Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: 4 out of 10 Poles working remotely incurred additional costs

Study: 4 out of 10 Poles working remotely incurred additional costs
Zdecydowana większość polskich pracodawców nie zwróciła pracownikom poniesionych przez nich kosztów. (Fot. Getty Images)
Additional costs for organizing space for work at home, i.e. the purchase of a desk, comfortable chair, laptop or printer, were incurred by 41%. working remotely in Poland - the study shows. Most Polish companies did not reimburse their employees for costs, it added.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według badania, najczęściej wydatki na zaaranżowanie przestrzeni do pracy w swoim domu poniosły osoby od 18. do 24. roku życia – w tej grupie 64 proc. kupiło nowy produkt po przejściu na home office, natomiast wśród 25-34-latków było to 28 proc. Większość polskich pracowników nie mogła liczyć na zwrot kosztów. 4 na 10 pracodawców nad Wisłą partycypowało w finansowaniu sprzętu do pracy zdalnej. Jeszcze mniej, bo 17 proc. pracodawców wzięło na siebie pokrycie części opłat za internet czy prąd, ponoszonych przez pracowników po przejściu na pracę zdalną - podaje Personnel Service.

Firma zwraca uwagę, że brakuje odpowiednich regulacji prawnych, które w jasny sposób porządkują kwestię zakupu wyposażenia miejsca do pracy w domu i związanymi ze zdalnym wykonywaniem obowiązków opłatami eksploatacyjnymi. W konsekwencji pracownicy nie wiedzą, czy mogą zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o udział w kosztach.

"Wydawać by się mogło, że kwestia wyposażenia pracownika w odpowiedni sprzęt, gdy wysyłamy go na pracę zdalną, jest oczywista. W praktyce okazało się jednak, że tempo w jakim firmy przechodziły na home office powodowało, że część pracowników sprzęt kupowała sama lub korzystała z prywatnego. Można to tłumaczyć ekstremalnymi warunkami, z którymi mieliśmy do czynienia wiosną, ale już teraz, po prawie roku przyszedł moment, żeby to uregulować" - stwierdził prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Zaznaczył, że w ostatnich dniach Parlament Europejski dał zielone światło Komisji Europejskiej do wydania dyrektywy o prawie do bycia offline, co oznacza, że pracownicy będą mieć podstawę prawną, by nie zajmować się sprawami zawodowymi w czasie wolnym od pracy. "To oczywiście jeden z elementów regulacji pracy zdalnej, równie istotny jak kwestia kosztów ponoszonych na home office przez pracowników" - przekazał.

Zauważył też, że przeprowadzone badanie potwierdza, jak istotną kwestią są odpowiednie regulacje, które w jasny sposób wskażą, za co obie strony powinny płacić.

Czytaj więcej:

Badanie: Praca zdalna efektywniejsza, ale zabiera więcej czasu

USA: 71 proc. Amerykanów pracuje z domu. Ponad połowa chce utrzymania takiej formy pracy

GUS: Polscy pracodawcy nie chcą pracy zdalnej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement