Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Research: Young European women hardest hit by the Covid-19 pandemic

Research: Young European women hardest hit by the Covid-19 pandemic
Najbardziej doświadczoną badanymi dolegliwościami na skutek pandemii grupą okazały się kobiety w wieku poniżej 28,5 lat, Europejki, ze średnim wykształceniem, samotne... (Fot. Getty Images)
A pioneering inter-university study on disorders in people most at risk of deteriorating health as a result of the COVID-19 pandemic was conducted by Poles. They indicated the groups that most often suffer from, inter alia, increased levels of anxiety, depression, headaches, and orofacial pains.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badanie przeprowadzono w pierwszych miesiącach pandemii - marcu i kwietniu 2020 r. Sami badani wskazywali, jakie dolegliwości im towarzyszą, a te wskazywane najczęściej okazały się właśnie takimi, na jakie cierpią osoby żyjące w dużym stresie i poczuciu zagrożenia.

Zaproszenia do udziału w badaniu skierowano do reprezentatywnej grupy Europejczyków i mieszkańców Ameryki Północnej, za pośrednictwem popularnego amerykańskiego agregatora treści - platformy Reddit oraz jej lokalnych i europejskich odpowiedników. Pojawił się w działach dotyczących SARS-CoV-2. Udział w internetowym badaniu wzięły 1 642 osoby, które nie chorowały na COVID-19. Zbieranie odpowiedzi trwało trzy dni.

Prof. Robert Pudlo i dr Gniewko Więckiewicz - psychiatrzy z Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - są współtwórcami tego pionierskiego badania. Wykorzystano w nim tzw. uczenie maszynowe – jeden z obszarów sztucznej inteligencji. To narzędzie posłużyło do automatycznego określenia grup ryzyka chorób psychicznych w Europie oraz w Ameryce Północnej.

"Do badania wykorzystaliśmy autorski kwestionariusz socjodemograficzny, szpitalną skalę lęku i depresji (HADS), kwestionariusz oceny niepełnosprawności migrenowej (MIDAS) oraz listę kontrolną zachowania w jamie ustnej (OBC), a wyniki zostały opracowane poprzez specjalne algorytmy, które najpierw nauczyły się problemu, z którym się mierzymy, a później powiedziały nam, które grupy są najbardziej narażone na pogorszenie stanu zdrowia w związku z pandemią COVID-19 tak, abyśmy mogli do tych osób dotrzeć z wczesną pomocą" – wyjaśnił dr Gniewko Więckiewicz.

Z tej analizy wyłonił się obraz statystycznego pacjenta narażonego na zachorowanie na COVID-19, cierpiącego - wskutek pandemii - nie tylko na zwiększony poziom lęku, depresję, ale także bóle głowy i nietypowe bóle jamy ustnej – bóle ustno-twarzowe i zaburzenia skroniowo-żuchwowe. Najbardziej doświadczoną tymi dolegliwościami grupą okazały się kobiety w wieku poniżej 28,5 lat, Europejki, ze średnim wykształceniem, samotne.

"To potężna grupa niezwykle istotna z punktu widzenia zarówno systemu zdrowia, ale też ze społecznego punktu widzenia, bo problemy zdrowotne mogą znacznie ograniczyć ich funkcjonowanie w każdym aspekcie życia, zarówno zawodowym, jak i prywatnym" – dodał dr Więckiewicz.

Starsi uczestnicy odczuwali mniejsze problemy z powodu migreny i mniej lęku. Poza tym we wszystkich grupach wiekowych kobiety bardziej niż mężczyźni skarżyły się na doskwierające im dolegliwości.

Badanie powstało dzięki zaangażowaniu multidyscyplinarnego zespołu składającego się z naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

"Dzięki międzyuczelnianej współpracy użyliśmy metodologii, która pozwala na wczesne wykrycie grup ryzyka w wielu problemach zdrowia publicznego i wprowadzenie celowanej i odpowiednio wczesnej interwencji, co będzie miało pozytywne przełożenie się na stan zdrowia ogółu populacji. Pandemia COVID-19 przeminie, a na nowe problemy populacyjne będziemy mogli reagować w szybszy, nowatorski sposób" - podsumował dr Więckiewicz.

Artykuł na temat badań został opublikowany w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports".

Czytaj więcej:

Raport: Pandemia COVID-19 zwiększyła zanieczyszczenie środowiska w Europie

Naukowcy: Koronawirusy są na naszej planecie od tysięcy lat

Pandemia osłabiła relacje w pracy i utrudniła współpracę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement