Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Grooming cases at record high amid online safety laws delay

Grooming cases at record high amid online safety laws delay
Dzieci są narażne na szerg niebezpieczeństw w sieci. (Fot. Getty Images)
Tens of thousands of online grooming crimes have been recorded during the wait for updated online safety laws.
Campaigners are urging tech companies and MPs to back the Online Safety Bill and are calling for no more hold-ups.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Działacze na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa apelują do firm technologicznych i posłów o poparcie ustawy o bezpieczeństwie w internecie i jednocześnie wzywają, by nie dopuścić do dalszych opóźnień. Projekt ustawy, która ma na celu ograniczenie rozpowszechniania nielegalnych treści, był wielokrotnie poprawiany i przesuwany na późniejsze terminy.

NPSCC - organizacja charytatywna działająca na rzecz dzieci - twierdzi, że brytyjskie służby policyjne odnotowały już 34 000 przestępstw dotyczących uwodzenia dzieci przez internet, odkąd po raz pierwszy zaapelowano o zaostrzenie przepisów w 2017 roku.

Zgodnie z proponowanymi nowymi przepisami, firmy technologiczne miałyby możliwość uzyskania wglądu do treści prywatnych wiadomości, jeśli zaistniałaby obawa o bezpieczeństwo dzieci.

Wiele popularnych aplikacji oferuje usługę szyfrowania wiadomości, co oznacza, że tylko nadawca i odbiorca mogą wyświetlać ich zawartość. Same firmy technologiczne nie mają do nich dostępu.

Tego rodzaju ustawienia prywatności są jednak dostępne dla wszystkich, a platformy twierdzą, że dodatkowo chronią m.in. ofiary przemocy domowej, dziennikarzy i działaczy politycznych. Twierdzą również, że jeśli wprowadzą mechanizm umożliwiający wgląd w prywatne treści, ich serwisy staną się mniej bezpieczne dla wszystkich.

Powołując się na dane z 42 brytyjskich sił policyjnych, NSPCC stwierdziła, że w ubiegłym roku zarejestrowano 6 350 przestępstw związanych z komunikacją seksualną z dzieckiem - to rekordowy poziom.

Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich sześciu lat doszło do 5 500 przestępstw popełnionych wobec dzieci w wieku szkolnym. Oznacza to, że dzieci poniżej 12. roku życia stanowiły jedną czwartą z ponad 21 000 znanych ofiar w tym okresie.

Jednak niedawno ministrowie musieli twardo bronić ustawy o bezpieczeństwie online przed sprzeciwem ze strony niektórych firm technologicznych, które twierdzą, że prawo to utrudni korzystanie z systemów szyfrowania zapewniających ochronę prywatności podczas kontaktów online.

Część platform grozi, że zamiast dostosować się do nowych przepisów, zamierza całkowicie opuścić brytyjski rynek.

Kate Robertson, starsza badaczka w Citizen Lab - organizacji, w której naukowcy zajmują się badaniem bezpieczeństwa w internecie - w wywiadzie dla BBC stwierdziła, że "nie powinniśmy wiercić kolejnych dziur w systemie bezpieczeństwa w internecie".

Podkreśliła też, że szyfrowanie "jest ważnym elementem bezpieczeństwa dla osób szczególnie zagrożonych, a także stanowi ważną siatkę ochronną z punktu widzenia naszej prywatności".

Z kolei Rani Govender, starsza specjalistka ds. polityki bezpieczeństwa w NSPCC, skomentowała: "Nie sądzimy, że istnieje kompromis między bezpieczeństwem a prywatnością. Uważamy, że chodzi o inwestowanie w takie rozwiązania techniczne, o których wiemy, że istnieją, a które mogą zapewnić prywatność i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom tych usług".

NSPCC chce również mieć pewność, że przepisy będą regulować nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI).

Czytaj więcej:

Ryzykowne zachowania w sieci "czymś normalnym" dla młodych mieszkańców UK?

Lloyds Bank: Social media "dzikim zachodem" dla internetowych oszustw zakupowych

Czym jest "brushing scam"? Dlaczego możliwe jest otrzymanie nieoczekiwanej przesyłki z Amazon?

BBC ostrzega przed placówkami medycznymi wykorzystującymi fikcyjne opinie w Google

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement