Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

21 Indian cities among world's 30 most polluted

21 Indian cities among world's 30 most polluted
Spośród 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, 21 znajduje się w Indiach. (Fot. Getty Images)
The pollution season of 2019-20 has seen quite a few episodes of hazardous pollution levels across northern, eastern and western states of India. With this, Indian cities have continued to dominate the list of world's most polluted cities by occupying 70% of slots in the top 30 for the year 2019.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najnowszy raport jakości powietrza za 2019 rok opracowany przez firmę IQAir Group i organizację Greenpeace, porównał dane ze stacji pomiarowych mierzących poziom drobinek pyłu o średnicy 2,5 mikronów (PM2,5), które przez płuca mogą przedostać się do krwiobiegu człowieka.

"Wdychane przez nas drobinki o średnicy 2,5 mikrona są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Dla porównania włos ludzki ma ok. 60 mikronów średnicy" - tłumaczy dr Vivek Banarjee, zajmujący się chorobami płuc w Kalkucie.

Według raportu, w pierwszej piątce krajów świata z najgorszym powietrzem znalazły się trzy państwa z Azji Południowej. Pierwsze miejsce zajął Bangladesz ze wskaźnikiem PM2,5 na poziomie 83,3, a drugie Pakistan (65,8). Na piątej pozycji są Indie (58,1). Polska ze wskaźnikiem 18,7 znalazła się na 53. pozycji w rankingu 98 państw.

Poziom drobinek powyżej 55,5 jest uważany za niezdrowy i zwiększający ryzyko wystąpienia chorób serca i płuc. "Wartości powyżej 150 są już bardzo niezdrowe, przy 250 nie wolno wychodzić z domu" - wyjaśnia Banarjee.

Jeśli chodzi o kraje, najgorsze powietrze jest w Bangladeszu. (Fot. Getty Images)

Spośród 30 najbardziej zanieczyszczonych miast świata, 27 znajduje się w Azji Południowej, a 21 - w Indiach. Najbardziej zanieczyszczoną stolicą jest Delhi, ze wskaźnikiem drobinek 98,6.

"Nie dziwię się, że Delhi jest numerem jeden. Kiedy tu przyjechałem z mojej zielonej Kerali, od razu zacząłem się dusić" - zauważa Tushar Nair, który od kilku lat mieszka w stolicy Indii. "Przestałem grać w piłkę na zewnątrz, uprawiać sport, bo się po prostu nie da" - dodaje 30-letni mężczyzna.

Smogiem zainteresował się w 2015 roku Delhijski Wysoki Sąd. "Ponad połowa dzieci w stolicy kraju cierpi z powodu chorób układu oddechowego. To jest niedopuszczalne" - uznali sędziowie Badar Durrez Ahmed i Sanjeev Sachdeva, których orzeczenie przytacza dziennik "The Economic Times".

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacują, że zły stan powietrza w Delhi zabiera mieszkańcom średnio trzy lata życia. Kiepskie powietrze przyczynia się do 7 mln przedwczesnych zgonów na świecie, a w samych Indiach umiera z tego powodu 1,6 mln osób.

W czerwcu 2019 roku indyjski minister środowiska Prakash Javadekar na konferencji ekologicznej przekonywał, że poprawia się jakość powietrza w Delhi. Rzeczywiście, w porównaniu z 2018 rokiem wszystkie miasta, z wyjątkiem Nagpuru w centralnych Indiach, zredukowały zanieczyszczenie średnio o 20 proc. Poprawa jest konsekwencją wprowadzonego w 2019 roku Narodowego Programu Czystego Powietrza.

Wciąż jednak delhijczycy spędzają ok. 60 proc. roku, wdychając niezdrowe lub bardzo niezdrowe i szkodliwe powietrze. Najgorsze wskaźniki - powyżej 191 - notuje stolica Indii w listopadzie, grudniu i styczniu.

Poprawia się też jakość powietrza w Pakistanie, chociaż poziom zanieczyszczeń wciąż jest tam dziesięciokrotnie wyższy niż limity WHO. W tym kraju wciąż za 22 proc. przedwczesnych zgonów odpowiada złe powietrze.

Czytaj więcej:

Jakość powietrza w UE lepsza, ale wciąż zabija tysiące ludzi

Brytyjscy naukowcy: Smog sprzyja depresji i samobójstwom

Do Londynu powróci "Dzień bez samochodu"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement