Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Smog promotes depression and suicide

Smog promotes depression and suicide
W Londynie stężenie drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) jest wyższe od zalecanego przez WHO. (Fot. Getty Images)
Air pollution seems to be associated with an increased risk of depression, and also affects the tendency to take one's life, according to researchers in the Environmental Health Perspectives.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

O ile wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na organizm został stosunkowo dobrze poznany, pojawiają się również badania wskazujące, że zanieczyszczenie może wpływać na zdrowie psychiczne.

Zespół Isobel Braithwaite z University College London przeprowadził metaanalizę 25 prac, opublikowanych do końca roku 2017. Wynika z niej, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiąże się z większym ryzykiem depresji i samobójstw.

Okazało się, że osoba przebywająca przez co najmniej sześć miesięcy na terenach, gdzie stężenie drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) dwukrotnie przekracza limit zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) - miałaby o około 10 proc. wyższe ryzyko zachorowania na depresję niż na obszarze, gdzie limit nie został przekroczony.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na choroby psychiczne mogą potwierdzić badania w ciągu najbliższych 5-10 lat. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z wytycznymi WHO, w ciągu roku PM2,5 nie powinien przekraczać średnio 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (10 µg/m3). To średni poziom w Wielkiej Brytanii. W Londynie średnia wartość jest wyższa (13,3 µg/m3), a w Delhi sięga około 133 µg/m3.

W przypadku samobójstwa stwierdzono związek z krótkotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenie nieco większymi cząsteczkami - PM10. Każde zwiększenie PM10 o 10 µg/m3, na które dana osoba była narażona w okresie trzech dni, wiązało się ze wzrostem ryzyka samobójstwa o 2 proc.

Badania dotyczące związku pomiędzy zdrowiem psychicznym a zanieczyszczeniem powietrza mają dziesięciolecia opóźnień wobec badań nad wpływem zanieczyszczonego powietrza na zdrowie fizyczne. Jednak zdaniem autorów badań to, czy zanieczyszczone powietrze bezpośrednio powoduje choroby psychiczne, może się wyjaśnić w ciągu 5-10 lat.

Ekspertów zaciekawił związek pomiędzy stężeniem PM2,5 a depresją, który jest podobny dla ludzi na całym świecie, a wykazują go zupełnie różne badania.

Zmiany w podejściu do ekologii powinny znaczaco wpłynąć na nasze środowisko. (Fot. Getty Images)

Chociaż dokładne mechanizmy wpływu zanieczyszczeń na nasze mózgi nie zostały dokładnie poznane - istnieją dowody, że drobne cząstki stałe mogą dostać się do krwi człowieka i dotrzeć do jego mózgu. Wiadomo również, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na stany zapalne, które - jak się uważa - są związane z depresją. Niektóre dowody pozwalają również sądzić, że narażenie na smog może wpływać na hormony stresu.

Wpływ innych czynników - zwłaszcza takich, jak hałas i zamieszkiwanie w pobliżu terenów zielonych - utrudnia powiązanie zanieczyszczenia powietrza ze zdrowiem psychicznym. Zespół Braithwaite nie znalazł żadnych powiązań między zanieczyszczeniem a psychozą lub chorobą dwubiegunową, a jedynie ograniczone dowody na związek z lękiem.

Czytaj więcej:

York pierwszym miastem w UK z zakazem wjazdu samochodów do centrum

Sadiq Khan ułatwi biznesom w Londynie przesiadkę na ekologiczne vany

UK chce szybciej zakazać sprzedaży aut z silnikiem spalinowym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement