Radwanska fast promotion to the second round of the French Open

"Isia" jest już w drugiej rundzie French Open. (Fot. Getty Images)
Agnieszka Radwańska easily advanced to the second round of the French Open Grand Slam. Fianna Ferro, 6: 1, 6: 1, was a Polish tennis player with a 'nine'.

Zgodnie z przypuszczeniami pojedynek z 208. w rankingu WTA Ferro był tylko rozgrzewką dla 10. w tym zestawieniu Polki. To spotkanie miało być ostatnim tego dnia na korcie nr 1. Ponieważ jednak wcześniejsze mecze na tym obiekcie były długie, to konfrontację 28-letniej krakowianki z młodszą o osiem lat Francuzką przeniesiono na kort nr 2. Zawodniczki rozpoczęły rywalizację w Paryżu, gdzie nie ma sztucznego oświetlenia, ok. godz. 20:00 lokalnego czasu.

Polka zdążyła zakończyć mecz we wczoraj, a wywalczenie awansu zajęło jej 67 minut. Ferro co prawda już w pierwszym gemie miała "break pointa", a potem jeszcze w pierwszym secie dwie okazje na przełamanie, ale ani przez chwilę nie była w stanie zagrozić faworyzowanej rywalce. Młoda reprezentantka gospodarzy obroniła dwie piłki setowe w końcówce tej partii, ale przy cierpliwej grze Radwańskiej nieraz kończyła akcję, posyłając piłkę w siatkę lub na aut. Druga odsłona miała bardzo podobny przebieg do pierwszej. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wykorzystała drugą piłkę meczową.

Była to pierwsza konfrontacja tych tenisistek. Polka posłała cztery asy, a Ferro ani jednego. Druga z zawodniczek miała więcej uderzeń wygrywających (24-19), ale też więcej niewymuszonych błędów (29-6).

"Zawsze trudno się gra z kimś, z kim wcześniej nie miało się okazji zmierzyć. Byłam cały czas bardzo skupiona. Każdy mecz tutaj jest dla mnie ważny, zwłaszcza że wracam po kontuzji" - powiedziała tuż po meczu 10. rakieta świata.

W ostatnich tygodniach miała przymusowy rozbrat z tenisem. Na kortach ziemnych przed French Open zaliczyła tylko jedno spotkanie - pod koniec ubiegłego miesiąca w Stuttgarcie. Miała wystąpić też w Madrycie i Rzymie, ale wycofała się z powodu stanu zapalnego prawej stopy. Dodatkowo leczyła w tym czasie także nadgarstek.

Los uśmiechnął się do Polki w Paryżu nie tylko w kwestii losowania, ale i terminarza - ze względu na ostatnie kłopoty zdrowotne chciała mieć jak najwięcej czasu na treningi przed pierwszym meczem i wystąpiła po raz pierwszy dopiero trzeciego dnia imprezy.

Najlepszym wynikiem Radwańskiej na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa jest ćwierćfinał w 2013 roku, a w poprzednim sezonie zatrzymała się na 1/8 finału. Urodzona w Belgii Ferro po raz trzeci wystąpiła w głównej części paryskiego turnieju. W latach 2014-15 odpadła po pierwszym pojedynku, a w poprzedniej edycji w ostatniej rundzie eliminacji. Teraz otrzymała "dziką kartę".

W drugiej rundzie krakowianka zmierzy się z kwalifikantką Alison Van Uytvanck. Belgijka (113. WTA) dwa lata temu dotarła w tej imprezie do ćwierćfinału. Zawodniczki te zmierzyły się dotychczas dwukrotnie. Krakowianka wygrała bez straty seta zarówno w ćwierćfinale w Brukseli pięć lat temu, jak i rok później w ramach meczu Pucharu Federacji.

Radwańska wciąż czeka na przełamanie w tym sezonie. W pierwszej połowie stycznia wystąpiła w finale w Sydney, ale w każdym z sześciu kolejnych turniejów wygrywała maksimum jeden mecz.

Magda Linette w poniedziałek awansowała do drugiej rundy singla, Jerzy Janowicz przegrał mecz otwarcia dzień wcześniej.