Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Queen Elizabeth II opened a light rail line in London named after her

Queen Elizabeth II opened a light rail line in London named after her
Królowa Elżbieta II odsłania tablicę pamiątkową z okazji oficjalnego otwarcia linii kolejowej Elizabeth Line na stacji Paddington w Londynie, 17 maja 2022 r. (Fot. ANDREW MATTHEWS/POOL/AFP via Getty Images)
Britain's Queen Elizabeth II made a surprise visit to London's Paddington Station today to attend the opening of a new high-speed rail line named after her.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Obecność królowej na otwarciu linii Elizabeth nie została wcześniej zapowiadana, gdyż ze względu na niedawne jej problemy z poruszaniem się nie wiadomo było, czy ostatecznie weźmie udział w uroczystości. 96-letniej monarchini towarzyszył najmłodszy syn, książę Edward, a na stacji Paddington obecni byli też premier Boris Johnson i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Linia Elizabeth miała początkowo zostać ukończona w grudniu 2018 roku, ale opóźnienia w budowie spowodowały, że zostanie oddana do użytku dla pasażerów dopiero 24 maja. To oznacza, że jej uruchomienie niemal zbiegnie się w czasie z głównymi obchodami Platynowego Jubileuszu, czyli 70-lecia panowania Elżbiety II, które zaplanowane są w dniach 2-5 czerwca.

Nowa linia przebiega równolegle do Tamizy, łącząc leżące na zachód od Londynu miasto Reading z miejscowością Shenfield w hrabstwie Essex na wschód od stolicy.

To drugi raz w ostatnich kilku dniach, gdy Elżbieta II, która przez poprzednie sześć miesięcy musiała z powodów zdrowotnych bardzo ograniczyć swoją aktywność, pojawiła się publicznie w niezapowiedziany wcześniej sposób. W miniony weekend oglądała zawody konne w Windsorze - Royal Windsor Horse Show.

Czytaj więcej:

Otwarcie linii Elizabeth jeszcze w maju. Podano oficjalną datę

Otwarcie Elizabeth Line: Już można kupić dodatki i gadżety związane z nową linią metra

Platynowy Jubileusz Elżbiety II: Trifle z cytryną i amaretti oficjalnym deserem królowej

Obchody Platynowego Jubileuszu na wielkich ekranach w Londynie, Cardiff i Edynburgu

Królowa powitana owacjami podczas widowiska z okazji Platynowego Jubileuszu

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement