Menu

Tourism to EU countries this summer may require multiple Covid certificates

Tourism to EU countries this summer may require multiple Covid certificates
UK musi się porozumieć z krajamu UE, aby wzajemnie uznawać wydawane dokumenty zdrowotne dotyczące podróżowania. (Fot. Getty Images)
British and European holidaymakers should be able to visit EU countries this summer but may have to deal with multiple, potentially unconnected health certificates unless the bloc can agree on cost, privacy and technical aspects of a common pass.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według brytyjskiego dziennika, jedyną szansą na rozwiązanie problemu jest wspólne dogadanie się wszystkich krajów. W grę wchodzi jednak wiele rozmaitych czynników, takich jak choćby koszty, kwestia ochrony danych osobowych czy aspekty techniczne.

Jak donosi "The Guardian", rozmowy na ten temat pomiędzy Wielką Brytanią a UE mają być podjęte w ciągu kilku dni. Urzędnicy z Whitehall pracują już nad specjalną przepustką podróżną, która dostępna będzie poprzez appkę NHS.

Oddzielną przepustkę chcą stworzyć poszczególne kraje UE. Kraje uzależnione od turystyki, takie jak Grecja czy Hiszpania, doprowadziły do stworzenia wspólnego "cyfrowego, zielonego certyfikatu". Ma on obowiązywać na terenie 20 państw i powinien wejść w życie do połowie czerwca. Dokument ten zwolni posiadaczy z wymogów dotyczących testów czy kwarantanny.

Istnieją jednak poważne obawy o spójność, ponieważ kilka krajów opracowuje już własne programy, w tym stworzone specjalnie dla brytyjskich podróżnych.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders ostrzegł niedawno, że uda się stworzyć spójny system jedynie wtedy, gdy będzie na to przyzwolenie polityczne. "Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy fragmentacją Europy i pojawieniem się niekompatybilnych rozwiązań krajowych" - przekazał.

Czytaj więcej:

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

Certyfikaty szczepień w UE: Wspólny system czy różne dokumenty?

Grecja będzie testować "zielony" paszport szczepionkowy UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement