Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Workers' watchdog could ban sweat-shop clothes

Workers' watchdog could ban sweat-shop clothes
Nowy organ położy szczególny nacisk na warunki pracy i płący w szwalniach oraz innych miejscach pracy związanych z produkcją odzieży. (Fot. Getty Images)
The government plans to launch a new workers' watchdog to take over protecting the rights of UK workers.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nowy organ otrzyma wiele zadań - odpowiedzialny ma być m.in. za walkę ze współczesnym niewolnictwem, egzekwowanie przestrzegania płacy minimalnej i ochronę pracowników zatrudnionych przez agencje pracy. Jak zauważa BBC, obecnie zadania te podzielone są pomiędzy trzy oddzielne organy, a wielu pracowników nie wie, gdzie zgłosić się po pomoc.

Organ kontrolny, którego nazwy jeszcze nie podano, będzie mieć możliwość wywierania nacisku na firmy - w tym zakazania sprzedawania przez nich produktów, jeśli nie będą one słuchać zaleceń w sprawie pracowników.

Jak przekazało ministerstwo ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej, szczególny nacisk położony ma być na branżę związaną z produkcją odzieży. Związane jest to z licznymi doniesieniami o trudnych warunkach wielu pracowników, którzy pracują w szwalniach i fabrykach.

Jeden z wiodących internetowych sklepów z odzieżą - Boohoo - spotkał się niedawno z ostrą krytyką po tym, jak pojawiły się obawy, że pracownicy jego dostawców otrzymują zbyt niskie wynagrodzenie i nie są należycie chronieni w czasie pandemii koronawirusa.

W zeszłym roku pojawiało się z kolei wiele doniesień o firmach z branży odzieżowej, które płacą swoim pracownikom zaledwie 3,50 funta za godzinę, a stosowanie przez nie wytycznych związanych z pandemią odbywało się jedynie "na papierze".

Nowy organ nadzorczy ma zamiar ścisle współpracować z firmami, oferując im wskazówki dotyczące wyjścia z trudnych sytuacji i ochrony pracowników. Poza uprawnieniami egzekucyjnymi, będzie on również mógł publicznie wymieniać firmy, które nie stosują się do zaleceń.

Do tej pory nadzór nad przestrzeganiem praw pracowników sprawowały: Gangmasters and Labour Abuse Authority,  Employment Agency Standards Inspectorate oraz HMRC's National Minimum Wage Enforcement.

Czytaj więcej:

Brytyjski gigant odzieżowy sprawdzi, czy pracownicy fabryk w UK nie są wykorzystywani

Od dziś wzrasta płaca minimalna w UK

Nowy rok finansowy w UK. Co się zmieni dla naszych portfeli?

Niemieckie media: Dla Polaków praca przy zbiorach szparagów nie jest już opłacalna

Niemieckie media: Polacy na budowie fabryki Tesli pracują po 14 godzin i zarabiają poniżej minimum

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement