Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Why April is a big month for your finances

Why April is a big month for your finances
Od dziś obowiązuje wiele nowych przepisów, które w mniejszym bądź w większym stopniu wpłyną na nasze finanse. (Fot. Getty Images)
A host of changes that affect your finances take effect in April, which mean that some planning may be needed especially when finances are stretched by the Covid crisis.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Warto być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, aby móc odpowiednio planować nasze wydatki - zwłaszcza w okresie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Większość zmian weszła w życie już dzisiaj, ale niektóre zaczną obowiązywać dopiero 6 kwietnia. Co dokładnie się zmieni?

Przepisy związane z pomocą w czasie pandemii (od dziś)

Niektóre środki wsparcia związane z koronawirusem powoli zaczynają być wycofywane.

Financial Conduct Authority potwierdził, że od dziś banki mają prawo do egzekucji komorniczych wobec kredytobiorców hipotecznych, którzy utracili stabilność finansową. Wcześniej - w związku z trwającą pandemią - wprowadzono przepis, który czasowo zakazywał tego rodzaju praktyk. Podkreślono jednak, że przywrócone przepisy zawierają zapis, który zobowiązuje banki do przeprowadzenia przejęcia nieruchomości według ścisłych wytycznych i "tylko w ostateczności".

Dodatkowo, osoby mające trudności ze spłatą zadłużenia w terminie nie mogą już ubiegać się o odroczenie płatności. Większość pożyczkodawców mimo tego poinformowała, że nadal będzie uwzględniać wyjątkowo trudną sytuację, z jaką mogą się borykać niektórzy kredytobiorcy z powodu koronawirusa.

Od dziś przyjmowane są również wnioski w ramach nowego, zaktualizowanego programu Help to Buy w Anglii.

Rachunki i podatki (od dziś)

Council Tax w Anglii i Walii wzrośnie średnio o 4,4 proc. W przypadku nieruchomości z Band D, średni miesięczny rachunek wzrośnie o £6,75 (do £1 898 rocznie).

Maksymalny pułap ceny za prąd (energy price cap) wzrośnie o £96 rocznie (do £1 138). Warto pamiętać, że są to wartości szacunkowe w oparciu o przeciętną taryfę na Wyspach - rachunki wciąż opłacamy według rzeczywistego zużycia prądu.

Opłata za kupno leku na receptę wzrośnie o 20p do £9,35. Opłata za kupno wszystkich leków na receptę na rok (PPC) wzrośnie do £108,10 (ze £105,90).

TV License podrożeje o £1,50 i wyniesie £159 rocznie. 

Podatek samochodowy (Car Tax) wzrośnie w zależności od tego, jak bardzo ekologiczny jest nasz samochód (im mniej szkodliwy dla środowiska, tym niższy podatek).

Rachunki za wodę u większości dostawców powinny spaść o £2 rocznie (do £408). Nie jest to jednak regułą - np. Thames Water podnosi obecnie ceny o £14 rocznie. 

Co zmieni się od 6 kwietnia?

Kwota wolna od podatku wzrośnie z £12 500 do £12 570. Wyższy próg podatkowy (40%) wzrośnie z kolei z £50 tys. do £50 270. Warto pamiętać, że decyzją ministra finansów, kwoty te będą zamrożone na kilka lat. 

Marriage Allowance wzrośnie z £1 250 do £1 260.

Państwowa emerytura wzrośnie o 2,5 proc. i wyniesie £179,60 tygodniowo.

Zasiłek Child Benefit wzrośnie o 0,5 proc. i wyniesie £21,15 tygodniowo na pierwsze dziecko i £14 tygodniowo na każde kolejne.

Stawka minimalna dla najniżej opłacanych pracowników wzrośnie o 2,2 proc. do £8,91 za godzinę. Stawka ta po raz pierwszy obejmie także osoby w wieku 23 i 24 lat.

Kara za wypłatę pieniędzy z konta Lifetime ISA przed 60. rokiem życia - z jakiegokolwiek innego powodu niż zakup pierwszej nieruchomości - wróci do poziomu 25 proc. Wcześniej - z powodu pandemii - karę tę zmniejszono do 20 proc. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement