Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pound hits record low after tax cut plans

Pound hits record low after tax cut plans
Funt jest rekordowo słaby wobec dolara. (Fot. Matt Cardy/Getty Images)
The pound has fallen to a record low against the dollar as markets react to the UK's biggest tax cuts in 50 years. In early Asia trade, sterling fell close to $1.03 before regaining some ground to stand at about $1.07 on Monday morning, UK time.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W piątek brytyjski rząd zaproponował cięcie podatków, które w ciągu pięciu lat będą kosztować budżet 160 miliardów funtów. Taka sama kwota ma pójść na wsparcie odbiorców energii. Co więcej, na lata 2022/23 zapowiedziano wzrost potrzeb pożyczkowych o 72 mld funtów.

Ostatecznie efekt przedstawionych planów był odwrotny do zamierzonego i tylko w piątek funt stracił ponad 3 proc. w relacji do dolara. 

Z kolei dzisiaj nad ranem tracił nawet 5 proc. wobec amerykańskiej waluty. Jego kurs sięgnął 1,0327 USD, czyli najniższego poziomu, od kiedy w 1971 r. Wielka Brytania przeszła na system dziesiętny.

Jeśli funt utrzyma się na tak niskim poziomie w stosunku do dolara, import towarów wycenianych w amerykańskiej walucie, w tym ropy i gazu, będzie bardziej kosztowny.

Inne importowane towary również mogą stać się znacznie droższe, dodatkowo zwiększając inflację, która w Wielkiej Brytanii i tak jest na najwyższym poziomie od dziesięcioleci.

Czy Bank Anglii znowu podniesie stopy procentowe...? (Fot. Getty Images)

Istnieją również obawy, że rządowe plany obniżenia podatków i pożyczenia miliardów podsycą wysoką inflację i zmuszą Bank Anglii do dalszego podnoszenia stóp procentowych. To podniosłoby miesięczne koszty kredytu hipotecznego dla milionów właścicieli nieruchomości.

Niektórzy ekonomiści spekulują jednak, że Bank Anglii może zwołać nadzwyczajne posiedzenie już w tym tygodniu w celu ponownej podwyżki stóp procentowych. Bank Anglii odmówił komentarza.

Obserwatorzy rynku prognozują teraz, że do wiosny przyszłego roku stopy procentowe mogą osiągnąć 5,5 proc. lub nawet więcej.

Czytaj więcej:

Badanie: Niemal co 2. Brytyjczyk szuka sposobów na dorobienie sobie "po godzinach"

Kończy się okres rozkwitu na brytyjskim rynku pracy po lockdownach

Ceny żywności w UK wzrosły w sierpniu w tempie najszybszym od 14 lat

UK: Kto i ile zyska na obniżeniu składek ubezpieczeniowych National Insurance?

Bank Of England znów podniósł stopę procentową i ostrzegł, że recesja już może trwać

Brytyjski rząd ogłosił obniżenie podatków od kupna nieruchomości

Minister finansów tnie podatki, by pobudzić wzrost gospodarczy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement