Menu

The Polish Ministry of Foreign Affairs "takes action" in the case of a Pole in a coma

The Polish Ministry of Foreign Affairs "takes action" in the case of a Pole in a coma
Polak przebywa wciąż w szpitalu w Plymouth (na zdj.), ale polski sąd wydał zgodę na jego przetransportowanie do ojczyzny. (Fot. Google Maps)
The Ministry of Foreign Affairs assured yesterday that in the case of a Polish citizen staying in a hospital in Great Britain, it is still taking all possible actions at the political, legal and consular level, and is making intensive efforts to grant the Pole a diplomatic status.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że wystąpił do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, a do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie. Zapewnił o gotowości do transportu Polaka do kraju; zaznaczył, że trwa oczekiwanie na zgodę władz brytyjskich w tej sprawie.

Chodzi o mężczyznę w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego - według szpitala - doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski. Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce.

Wczoraj do sprawy ponownie odniosło się MSZ.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że w sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, w ramach posiadanych kompetencji i upoważnień, nadal podejmuje wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym. Minister Spraw Zagranicznych czyni, w rzeczonej sprawie, intensywne starania, aby polskiemu obywatelowi został nadany status dyplomatyczny" - czytamy w komunikacie resortu.

Podkreślono w nim, że niezależnie od działań MSZ wskazanych w oświadczeniu z 15 stycznia, 20 stycznia minister spraw zagranicznych zdecydował o wydaniu obywatelowi RP paszportu dyplomatycznego i polecił jego przekazanie do ambasady RP w Londynie celem objęcia pacjenta ochroną dyplomatyczną.

"Ambasada RP w Londynie wystąpiła 22 stycznia br. do władz brytyjskich z wnioskiem o akredytację i przyznanie statusu dyplomatycznego. Decyzję w tym zakresie podejmą władze Wielkiej Brytanii. Należy stwierdzić, że decyzja Ministra Spraw Zagranicznych zmienia uwarunkowania prawne w przedmiotowej sytuacji i ułatwi podjęcie kolejnych prób służących sprowadzeniu pacjenta na leczenie w Polsce".

"Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

MSZ zwróciło się w nim także z prośbą i apelem o to, by z uwagi na powagę i wrażliwość sytuacji, nie eskalować emocji związanych ze sprawą. Podkreśliło, że rodzina obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Plymouth w dalszym ciągu może liczyć na pełne wsparcie ze strony polskiego resortu spraw zagranicznych, który będzie również aktywnie wspierał działania innych polskich instytucji. 

Siostra Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii - pani Agata - podziękowała ministerstwu za działanie w tej sprawie. 

"Bardzo jestem zadowolona i wdzięczna Ministerstwu Sprawiedliwości, ministrowi Marcinowi Warchołowi za te inicjatywę, za działanie. Czekamy. (...) Brat w dalszym ciągu jest bez wody i bez odżywiania" - poinformowała w rozmowie z TVP Info.

Przypomniała, że wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wystąpił do Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii o ponowne przyłączenie jej brata do aparatury podtrzymującej życie. "Mamy tu wątpliwości, czy to się uda, ponieważ strona brytyjska nie ma tu woli, by działać w kwestii tego podłączenia. Po prostu czekamy" - podsumowała.

Czytaj więcej:

Wysłannik polskiego prezydenta spotka się z ambasadorem UK ws. Polaka w śpiączce

Klinika Budzik gotowa przyjąć Polaka z Wielkiej Brytanii

Sprawa Polaka w śpiączce. Brytyjski szpital wydał oświadczenie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement