Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oncologist: we have another breakthrough in the treatment of lung cancer

Oncologist: we have another breakthrough in the treatment of lung cancer
Polski onkolog uważa, że nowy lek powinien jak najszybciej być objęty dofinansowaniem. (Fot. Getty Images)
The latest generation of the drug increases the survival of patients with advanced lung cancer and specific mutation by up to seven months; it's very much - emphasizes the national oncology consultant prof. Maciej Krzakowski, citing the results of the latest study.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badanie o akronimie FLAURA, prezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), który odbywał się w Barcelonie w dniach 27 września – 1 października, wykazało, że korzyści z terapii lekiem o nazwie ozymertynib odnoszą nawet pacjenci z przerzutami do mózgu, którzy mają bardzo złe prognozy.

Ozymertynib jest drobnocząsteczkowym inhibitorem kinazy tyrozynowej EGFR najnowszej, III generacji. Dotychczas był stosowany w drugiej linii leczenia, ale badanie FLAURA potwierdziło, że w leczeniu pierwszoliniowym daje istotnie lepsze wyniki niż leki starsze.

"Jako lekarz zajmujący się leczeniem pacjentów z rakiem płuca, chciałbym, aby ten lek wszedł jak najszybciej do leczenia pierwszej linii" - poinformował konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski.

W Polsce coraz więcej osób choruje na raka płuc. (Fot. Getty Images)

Okazało się, że pacjenci otrzymujący ozymertynib żyją średnio o siedem miesięcy dłużej w porównaniu z chorymi otrzymującymi leki pierwszej generacji. Mediana całkowitego czasu przeżycia pacjentów leczonych ozymertynibem wyniosła 38,6 miesiąca, a chorych z grupy kontrolnej - 31,8 miesiąca.

Prof. Krzakowski przypomniał, że w Polsce ozymertynib jest obecnie finansowany w II linii leczenia chorym na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca w mutacją EGFR, po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia inhibitorami kinazy tyrozynowej EGFR starszych generacji.

W maju 2019 r. ozymertynib otrzymał pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) do stosowania w I linii leczenia.

"Ten lek możliwie szybko powinien się znaleźć w pierwszej linii leczenia. Trzeba pamiętać, że około jedna trzecia chorych otrzymujących terapię pierwszej linii nie może już – z różnych względów – otrzymać leczenia drugiej linii Dlatego tak ważne jest, by wybrać najskuteczniejsze leczenie pierwszoliniowe" - zaznaczył prof. Krzakowski.

Czytaj więcej:

Londyn: Wielkie badanie wykrywające raka płuc

W jakim regionie Polski żyje się najdłużej?

Eksperci: Polki coraz częściej chorują i umierają na raka piersi

W UK otyłość "wywołuje więcej przypadków niektórych nowotworów niż palenie"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement