Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland adopted a special law on assistance to Ukrainian citizens

Poland adopted a special law on assistance to Ukrainian citizens
Do Polski wciąż przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy, ale nie wszyscy zostają. Część z nich udaje się do krajów zachodnich i Polska to dla nich jedynie przystanek. (Fot. Getty Images)
Yesterday evening, the Law on Assistance to Ukrainian Citizens in Connection with the Armed Conflict on the Territory of Ukraine was published in the Journal of Laws. Laws regulating, inter alia, issues related to the legality of the stay of Ukrainian refugees in Poland, as well as the assistance provided to them, entered into force.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w środę; w nocy z piątku na sobotę Senat przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm. Wczoraj wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, a następnie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązują, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną.

Zgodnie z ustawą, po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.

Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą, dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Świadczenia będą wypłacane na podstawie wniosków.

Większość przepisów ustawy nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną. Terminy ważności ich wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną jednak na jej mocy wydłużone do końca roku. Terminy przypadające po 24 lutego m.in. ważności kart pobytu czy polskich dokumentów tożsamości obywateli Ukrainy zostaną wydłużone o 18 miesięcy. Przez 18 miesięcy będzie też uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy, jeśli w czasie wojny straciłby możliwość przebywania w Polsce na podstawie np. wizy Schengen lub w ramach ruchu bezwizowego.

Ponadto na mocy specustawy, utworzona zostanie rezerwa celowa w budżecie, a w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie specjalny Fundusz Pomocy.

Ustawa zaostrza też kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

Rząd raz na 12 miesięcy będzie na piśmie zdawał sprawozdanie Sejmowi i Senatowi z wykonania tej ustawy.

Niedziela jest 18. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Do Polski z Ukrainy przybyło dotychczas półtora miliona uchodźców.

Czytaj więcej:

W związku z wojną polski rynek pracy będzie się zmieniał

Oprah Winfrey z podziwem o polskiej gościnności wobec Ukraińców

Zełenski w Sejmie: "Nie zostaliśmy sami z wrogiem, polscy bracia i siostry są z nami"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 27.05.2024
    GBP 4.9951 złEUR 4.2528 złUSD 3.9196 złCHF 4.2862 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement