Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Council of the EU: Forced marriage, illegal surrogacy recognised as human trafficking offences

Council of the EU: Forced marriage, illegal surrogacy recognised as human trafficking offences
Państwa członkowskie będą miały maksymalnie dwa lata na wdrożenie nowych regulacji do przepisów prawa krajowego. (Fot. Getty Images)
The Council of the European Union today adopted a directive that adds forced marriage, illegal adoption and forced surrogacy to the list of offences covered by EU anti-trafficking legislation. These will be punishable by imprisonment.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W wyniku nowelizacji dotychczasowych przepisów o zapobieganiu handlowi ludźmi i walce z nim, macierzyństwo zastępcze, czyli surogacja, przymusowe małżeństwa i nielegalna adopcja uznane zostały za formy wykorzystywania wchodzące w zakres definicji handlu ludźmi.

Teraz udział w procederze oraz świadome korzystanie z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi będą uważane za przestępstwo karne, za które grozić będzie maksymalnie pięć lat pozbawienia wolności lub 10 lat w przypadku przestępstw kwalifikowanych, czyli posiadających cechy dodatkowe.

W przypadku surogacji, czyli sytuacji, w której kobieta zgadza się urodzić dziecko dla innych osób, które następnie staną się jego rodzicami, nowe przepisy wymierzone są w osoby, które zmuszają kobiety, także podstępem, do macierzyństwa zastępczego.

"Włączenie przymusowych małżeństw, nielegalnych adopcji i zmuszania do macierzyństwa zastępczego do prawa UE dotyczącego walki z handlem ludźmi było bardzo potrzebne. Te okropne przestępstwa handlu ludźmi muszą być zwalczane z pełną mocą naszego kodeksu karnego" - oznajmił dzisiaj Paul Van Tigchelt, belgijski wicepremier i minister sprawiedliwości (Belgia sprawuje aktualnie rotacyjną prezydencję w Radzie UE - przyp. red.).

Surowiej traktowane będą też nowe okoliczności obciążające takie jak wykorzystywanie technologii, w tym wizualnych, w handlu ludźmi - np. gdy sprawca rozpowszechnia filmy lub zdjęcia ofiary o charakterze seksualnym albo ułatwia ich rozpowszechnianie, żeby zmusić ją do określonych zachowań.

Kary nakładane będą również na przedsiębiorstwa zaangażowane w tego typu procedery lub je ułatwiające. Firmy przyłapane na takiej działalności mogą stracić dostęp do finansów publicznych, przetargów, dotacji, stracić koncesje i licencje, cofnięte mogą zostać im także pozwolenie na działalność.

Przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w unijnym Dzienniku Ustaw. Państwa członkowskie będą miały maksymalnie dwa lata na wdrożenie ich do przepisów prawa krajowego.

Czytaj więcej:

Rada UE przyjęła przepisy o wzmocnieniu ochrony oznaczeń geograficznych żywności i napojów

PE przyjął dyrektywę o przemocy wobec kobiet. Wciąż nie ustalono jednak definicji gwałtu

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Oto co trzeba o nich wiedzieć

Pięć kluczowych tematów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.06.2024
    GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement