Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish woman from the UK involved in transporting illegal migrants in "ambulances"

Polish woman from the UK involved in transporting illegal migrants in "ambulances"
Prokuratura ustaliła, że grupa dokonała co najmniej dziesięciu transportów jesienią 2021 roku. (Fot. Getty Images)
The court in Warsaw will consider the case of an organized criminal group that organized transports of illegal migrants from the border with Belarus, using e.g. buses that look like ambulances. The investigation materials show that transport orders were sent to a Polish woman living in Great Britain.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Śledztwo rozpoczęło się od zatrzymania na początku listopada 2021 r. w Olecku (Warmińsko-Mazurskie) samochodu, który wyglądał jak medyczny ambulans. Kierowca i siedzący obok mężczyzna (mieszkańcy centralnej Polski) byli ubrani w ochronne skafandry przeciwcovidowe.

Okazało się, że w takim ambulansie jechało osiemnastu obywateli Iraku, którzy wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską i byli transportowani w kierunku granicy zachodniej.

Po wszczęciu śledztwa, w którym brali udział białostoccy policjanci i funkcjonariusze SG z Gołdapi, okazało się, że kilka dni wcześniej inną fałszywą karetkę zatrzymano w Bielsku Podlaskim. Tam dwóch Polaków z podwarszawskich miejscowości przewoziło pięciu Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Wszyscy czterej tzw. kurierzy zostali zatrzymani i tymczasowo aresztowani.

Przestępcy byli ubrani w ochronne skafandry przeciwcovidowe. (Fot. Omar Marques/Getty Images)

Okazało się, że obie karetki zostały kupione przez tę samą osobę. Prokuratura ustaliła, że grupa dokonała co najmniej dziesięciu transportów jesienią 2021 roku. Trzy razy wykorzystano karetki, ale wykorzystywano też busy, a nawet lawetę, na której przewożono uszkodzony samochód, w którym znajdowali się cudzoziemcy. Do pilotowania transportów wykorzystywano przeważnie samochody osobowe.

Z materiałów śledztwa wynika, że zlecenia transportów napływały do Polki mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Prokurator łącznie przedstawił zarzuty piętnastu osobom. Siedmiu - zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przeprowadzania transportów. Właścicielowi karetek oraz Polce z Wielkiej Brytanii przedstawiono m.in. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Dwóch innych mężczyzn oskarżono o pranie brudnych pieniędzy, poprzez przyjmowanie na swoje dane przekazów pieniężnych z zagranicy, będących zapłatą za transporty i przekazywanie ich szefowi grupy. Sprawy tzw. kurierów oskarżonych o udział w pojedynczych transportach, były kierowane do sądu jako odrębne akty oskarżenia.

Czytaj więcej:

Rozbito grupę przestępczą przemycającą migrantów przez kanał La Manche

UK: Imigranci z przepełnionego ośrodka zostali rozlokowani w innych miejscach

Większość Brytyjczyków nie pochwala sposobu, w jaki rząd zajmuje się imigracją

Raport: Republika Irlandii przychylniejsza imigrantom niż Irlandia Północna

Nielegalni imigranci w UK. Rząd przedstawił nowe prawo

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.06.2024
    GBP 5.0774 złEUR 4.2909 złUSD 3.9975 złCHF 4.4732 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement