Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Politico: Putin is invoking the Russian winter. We will travel less and eat less

Politico: Putin is invoking the Russian winter. We will travel less and eat less
Putin chce wywołać kryzys w Europie i liczy na to, że świat się ugnie przed nim w obliczu "rosysjkiej zimy"... (Fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/AFP via Getty Images)
The consequences of the war in Ukraine are already severe for Europe, but if the conflict continues, the Russian winter will come: rising energy and food prices may change the attitude of voters and test the determination of governments to support Kiev, states the Politico.eu website.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

To surowe rosyjskie zimy powstrzymały Napoleona i Hitlera. "Teraz plan Putina polega na tym, by zafundować surową zimę Europie" - uważa słynny politolog Ivan Krastev.

Do skutków wojny na Ukrainie, które już teraz odczuwa Europa, należy dodać możliwy kryzys głodu w państwach o niskich dochodach, co wywołałoby nową falę migracji do Europy. Upały i susze wyniszczają na kontynencie ziemie uprawne. Rośnie ryzyko kolejnej fali pandemii koronawirusa i zakłóceń w łańcuchach dostawczych. Frustracja wyborców będzie coraz większa.

"Nic dziwnego, że niektórzy zastanawiają się, jak długo zachodnie rządy będą w stanie zachować jedność i determinację" wobec rosyjskiej agresji - pisze Politico.eu.

"Plan głodowy Putina ma na celu wywołanie fali uchodźców z Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, czyli regionów, które zazwyczaj karmi Ukraina. To spowoduje destabilizację Unii Europejskiej" - napisał historyk z Uniwersytetu Yale Timothy Snayder, którego cytuje portal.

Wyzwaniem dla polityków będzie zachowanie właściwej postawy wobec Rosji i nieuginanie się wobec presji Putina, przy jednoczesnym przekonywaniu wyborców, dlaczego nie należy iść na ustępstwa wobec Rosji i trzeba pogodzić się z narastającymi trudnościami - ocenia Politco.eu.

Jeśli zaś Rosja całkiem odetnie dostawy gazu do Europy, to z nadejściem zimy rządy będą musiały stopniowo zawieszać pracę firm w sektorach, które nie mają znaczenia strategicznego, a następnie w innych branżach i w ostateczności ograniczyć ogrzewanie w budynkach mieszkalnych - wyjaśnia ekspert brukselskiego think tanku Bruegel Simone Tagliapietra.

Beata Javorcik z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ostrzega, że wywindowane przez wojnę ceny żywności nie spadną do grudnia 2023 roku. Najlepszym rozwiązaniem, po jakie mogą sięgnąć politycy, to "złagodzić ten cios dla osób najbiedniejszych".

Jeśli bowiem rządy zaczną rozdawać pieniądze wszystkim wyborcom - np. poprzez obniżanie podatku VAT na żywność lub paliwa - to popadną w groźne zadłużenie.

Czytaj więcej:

"Bild": Putin werbuje kryminalistów na wojnę

Media: Putin nie chce, by dowódcy wsławili się na wojnie na Ukrainie, bo boi się o swoją pozycję

Sondaż: 30 procent Rosjan uważa, że wojnę z Ukrainą należy natychmiast zakończyć

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement