Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles about private life of politicians

Poles about private life of politicians
79 per cent of Poles declare that they would vote for a politician who lives with a partner without being married, and 55 per cent would vote for a homosexual person.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Badani byli pytani m.in. czy dziennikarze powinni zajmować się życiem prywatnym polityków. 38 proc. badanych stwierdziło, że fakty z prywatnego życia polityków powinny być podawane do publicznej wiadomości tylko wówczas, gdy wpływają one na wykonywane przez nich obowiązki, a co trzeci (34 proc.) ocenił, że w ogóle nie powinny być upubliczniane. 25 proc. jest jednak zdania, że z racji roli, jaką politycy odgrywają, wszelkie informacje na ich temat, także te dotyczące życia osobistego, powinny być powszechnie znane; 3 proc. nie ma zdania na ten temat.

CBOS zapytał też Polaków o wymagania stawiane politykom w dziedzinie moralności. Okazało się, że 79 proc. nie miałoby nic przeciwko głosowaniu na osobę, która żyje ze swoim partnerem/partnerką bez ślubu (18 proc. nie zagłosowałoby na takiego polityka, a 3 proc. nie ma zdania). Ponadto dla ponad połowy respondentów (55 proc.) nie ma znaczenia fakt, że polityk jest homoseksualistą.

Bardzo podzielone są opinie na temat niewierności małżeńskiej - 46 proc. ankietowanych poparłoby osobę zdradzającą żonę/męża, jeśli uważałoby ją za dobrego kandydata, i mniej więcej tyle samo (48 proc.) wycofałoby swoje poparcie.

Czynnikami dyskredytującymi polityka w oczach zdecydowanej większości badanych są współpraca z SB w okresie PRL i wyrok skazujący za przestępstwo kryminalne. Respondenci w większości odrzucają też możliwość głosowania na polityka, który jest uzależniony od alkoholu lub spowodował wypadek w stanie nietrzeźwym (90 proc. nie zagłosowałoby na niego, 7 proc. oddałoby na niego swój głos, a 3 proc. nie ma zdania), a także na polityka, który podał nieprawdziwe informacje (91 proc. nie chce na niego głosować) oraz na którym ciążą podejrzenia o udział w aferze korupcyjnej (90 proc. na "nie").

Porównanie obecnych wyników z wynikami z poprzednich lat pokazuje, że znacznym zmianom uległa moralna ocena zachowań polityków związanych z obyczajowością. Zwiększyła się liczba osób, których nie rażą związki nieformalne polityków (o 10 punktów procentowych od 1998 roku). Znacznie wzrosła też w tym czasie akceptacja orientacji homoseksualnej (o 27 punktów procentowych). Bardziej krytycznie oceniana jest natomiast zdrada małżeńska.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement