Poland, Netherlands and Czech Republic win in friendly football matches

Reprezentacja Polski pokonała Turcję 2:1 w drugim towarzyskim meczu przed Euro 2024. (Fot. Getty Images)
The Polish footballers defeated Turkey 2:1 in the last friendly match played in Warsaw before the European Championships in Germany. The victory, however, was bought by an ankle injury to the scorer of the first goal, Karol Świderski.

Napastnik Verony nabawił się go... ciesząc się ze zdobytej w 12. minucie bramki. Kilka minut później opuścił boisko. W 32. minucie zszedł z murawy, ale na szczęście bez urazu, rozgrywający 150. mecz w reprezentacji Robert Lewandowski, który asystował przy trafieniu Świderskiego.

W drugiej połowie Turcy osiągnęli dużą przewagę i tylko świetnej postawie Wojciecha Szczęsnego gospodarze zawdzięczają stratę tylko jednej bramki. Zdobył ją w 77. minucie Baris Alper Yilmaz. Zwycięskiego gola strzelił w 90. minucie po indywidualnej akcji Nikola Zalewski.

Na razie nie wiadomo, jak poważny jest uraz Świderskiego. W piątkowym meczu z Ukrainą (3:1) kontuzji kolana doznał Arkadiusz Milik, który nie pojedzie na turniej w Niemczech.

Oprócz Polski i Turcji towarzyskie mecze rozegrali wczoraj dwaj inni uczestnicy Euro 2024 - Holandia i Czechy.

W Rotterdamie Holendrzy pewnie pokonali Islandię 4:0 po bramkach Xaviego Simonsa (23.), Virgila van Dijka (49.), Donyella Malena (79.) oraz Wouta Weghorsta (90+3.).

"Pomarańczowi" będą pierwszymi rywalami Biało-Czerwonych w grupie D mistrzostw Europy, 16 czerwca w Hamburgu. Pięć dni później Polacy zagrają z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca - z Francją w Dortmundzie.

W Hradec Kralove Czesi wygrali z Macedonią Północną 2:1. Obie bramki dla gospodarzy padły z rzutów karnych - w 60. minucie na listę strzelców wpisał się Patrik Schick, a w dziewiątej minucie doliczonego czasu gry - Antonin Barak. Jedynego gola dla gości strzelił Isnik Alimi (65.).

W drużynie Macedonii Północnej wystąpili dwaj zawodnicy z polskiej ekstraklasy: Jani Atanasov z Cracovii oraz Tihomir Kostadinov z Piasta Gliwice.

Drużyna Czech rozpocznie występ na Euro 2024 od meczu z Portugalią 18 czerwca, a kolejnymi rywalami będą Gruzja i Turcja.

Spotkania towarzyskie z udziałem europejskich drużyn, w tym uczestników Euro 2024, rozgrywane będą jeszcze dzisiaj. Mecz otwarcia mistrzostw Europy pomiędzy gospodarzami a Szkocją planowany jest na piątek.