Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles: Refugee, stay if you work

Poles: Refugee, stay if you work
Z badań prowadzonych wśród uchodźców z Ukrainy wynika, że większość z nich chce pracować. (Fot. Getty Images)
Over 70% of respondents of an IBRiS survey for today's Rzeczpospolita want refugees from Ukraine to stay in Poland, but on condition that they take up a job and support themselves. In second place among the conditions for staying is education of children in a Polish school, and in third place - learning Polish.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak zaznacza dziennik, badaczy nie dziwią takie wyniki. "Chcemy być równo traktowani. Mówimy: wsparcie tak, ale na równych zasadach" – wskazuje, cytowany przez "Rz" dr Robert Staniszewski z UW.

Zdaniem prof. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tego samego chcą także Ukraińcy. "Badania robione wśród uchodźców pokazują, że większość z nich chce pracować, uczyć się języka i wysyłać dzieci do szkoły, czyli zamierzają się integrować z polskim społeczeństwem. I my chcemy tego samego" – podkreśla.

Gazeta informuje, że co trzeci Polak chce, by Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, pracowali na swoje utrzymanie. "To najczęściej wskazywane kryterium ich pobytu w naszym kraju" – wynika z sondażu IBRiS dla "Rz".

"Co ciekawe, taki warunek pobytu w Polsce przez Ukraińców wskazało 76 proc. mężczyzn, najwięcej w przedziale 30–39 lat (aż 83 proc.) i głównie mieszkających w dużych i mniejszych miastach – 90 proc. i 82 proc. Aż 97 proc. ankietowanych to ojcowie rodzin – mający co najmniej dwójkę dzieci" - podano.

Jak wskazano, sondaż IBRiS koresponduje z badaniami, jakie niedawno przeprowadził Uniwersytet Warszawski pod kierunkiem dra Roberta Staniszewskiego.

"Wynikało z nich, że większość Polaków, mimo iż bardzo przychylna Ukraińcom, jest przeciwna przyznawaniu im w Polsce świadczeń 500+ i zasiłków socjalnych. W oczekiwania Polaków wpisuje się także sam rząd, który od 1 lipca nie chce już finansować noclegu i wyżywienia dla ukraińskiego uchodźcy. Rząd chce, by Ukraińcy usamodzielniali się" - czytamy.

Dziennik pyta, Dlaczego nastroje w Polsce wobec Ukraińców się zmieniły?

"Bo chcemy być równo traktowani. Mówimy: wsparcie tak, ale na równych zasadach. Na taki pogląd niewątpliwie wpływ ma coraz trudniejsza sytuacja polskich rodzin, wysoka inflacja. Dlatego akceptacja pomocy socjalnej dla Ukraińców w Polsce będzie malała, co sprawdzimy jesienią, powtarzając badania percepcji uchodźców wojennych w naszym kraju" – zauważa dr Staniszewski.

Dodano, że poza podjęciem pracy przez Ukraińców Polacy wskazują także inne kryteria ich dalszego pobytu w Polsce. To wysłanie dzieci do polskiej szkoły (38,7 proc.) i nauka języka polskiego (27,6 proc.). 12,1 proc. respondentów wskazało warunek zakupu mieszkania.

Czytaj więcej:

Badanie: 27 proc. Ukraińców deklaruje pozostanie w Polsce nawet w razie zakończenia wojny

Holandia: Psują się relacje między uchodźcami z Ukrainy a goszczącymi ich Holendrami

Szkocki minister w Warszawie: "Chcę podziękować Polakom za to, co robią dla Ukraińców"

Raport: Blisko 75 proc. uczniów w Polsce chętnie usiądzie w ławce szkolnej z uchodźcą

Do Portugalii i Hiszpanii przybyło ponad 180 tys. uchodźców z Ukrainy, prawie 7 tys. znalazło pracę

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.06.2024
    GBP 5.0774 złEUR 4.2909 złUSD 3.9975 złCHF 4.4732 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement