Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Phone and internet users to get end-of-contract alerts

Phone and internet users to get end-of-contract alerts
Od lutego 2020 r. klienci będą otrzymywać wiadomość o kończącym się kontrakcie. (Fot. Ofcom)
Broadband, pay-TV, mobile phone and landline customers must be told when their contracts are about to end and be informed of their providers' best alternative deals, under new rules.
Advertisement
News available in Polish

Nowe zasady mają obowiązywać od 15 lutego 2020 r., więc operatorzy mają dziewięć miesięcy na aktualizację swoich systemów.

Zgodnie z wytycznymi Ofcom, dostawcy będą musieli wysłać do klientów wiadomość SMS, e-mail lub list w terminie od 10 do 40 dni przed datą wygaśnięcia umowy. Ma się tam znaleźć informacja, kiedy kontrakt może być zerwany bez ponoszenia przez konsumenta dodatkowych kosztów.

14 proc. klientów nie wie, czy nadal obowiązuje ich bieżący kontrakt z operatorem. (Fot. Getty Images)

Muszą być też zawarte adnotacje dotyczące wszelkich zmian w cenach i usługach, które automatycznie wchodzą w życie z datą zakończenia umowy. Ponadto, operator musi przedstawić klientom najlepsze alternatywne oferty - informuje BBC.

"Spowoduje to przejęcie władzy przez miliony ludzi, które płacą więcej niż muszą, mimo że nie są już z operatorem związane umową" - zaznacza Lindsey Fussell z Ofcom.

Z badania regulatora wynika, że 14 proc. klientów nie wie, czy nadal obowiązuje ich bieżący kontrakt. "Gdyby zdecydowali się na nową umowę, mogliby obniżyć koszty usług o ok. 20 proc." - podkreśla Ofcom.

Według danych Citizens Advice, około 4 milionów klientów zostało obciążonych dodatkowymi kosztami za telefony komórkowe, mimo że spłacili już urządzenie u operatora. W praktyce oznacza to wydane przez nich £500 milionów. Operatorzy stosowali takie praktyki nawet wtedy, gdy klientowi skończyła się umowa.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Advertisement