Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Paris mayor: No Russian team at 2024 Games if war against Ukraine continues

Paris mayor: No Russian team at 2024 Games if war against Ukraine continues
Mer Paryża Anne Hidalgo stwierdziła, że nie chce sportowców z Rosji na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024. (Fot. Getty Images)
Paris Mayor Anne Hidalgo says there should be no Russian delegation allowed at the Paris Olympics next year if Moscow continues its war against Ukraine.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W jednym z wywiadów z końca stycznia mer miasta-gospodarza następnych letnich igrzysk stwierdziła, że jest za udziałem rosyjskich sportowców "pod neutralną flagą" – przypomniała agencja AFP.

Teraz Hidalgo przyznała, że neutralna flaga "tak naprawdę nie istnieje". "Nie będziemy paradować z krajem, który dokonuje ataku na inny kraj, i udawać, że nie istnieje" - dodała. Rozróżniła jednak "rosyjskich dysydentów, którzy chcą wystąpić pod flagą uchodźców", w ten sposób uzasadniając zmianę swojego wcześniejszego stanowiska.

Niektórzy rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni z letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku z powodu dopingu. W letnich igrzyskach w Tokio w 2021 roku i w zimowych w Pekinie rok później startowali oni pod neutralną flagą.

Pomimo wielokrotnych wezwań ze strony Ukrainy do zakazania rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował, że bada możliwość dopuszczenia ich do rywalizacji pod neutralną flagą.

W przeszłości letnie igrzyska olimpijskie odbywały się we francuskiej stolicy dwukrotnie: w latach 1900 i 1924. Tym samym Paryż stanie się drugim miastem, obok Londynu, które zorganizuje letnie igrzyska trzy razy.

Czytaj więcej:

Mo Farah nie wybiera się na igrzyska w Paryżu. Myśli o zakończeniu kariery

Paryż 2024: MKOl krytycznie o groźbie bojkotu igrzysk ze strony Ukrainy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.03.2023
  GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement