Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Paddington Bear is on the streets of London

Paddington Bear is on the streets of London
Inicjatywa została wymyślona, by promować wchodzący niebawem na ekrany kin pierwszy pełnometrażowy film o Paddingtonie (Fot. Getty Images)
Paddington Bear, one of the most prominent British children's literature, was London's streets today. 50 sculptures depicting the popular bear, designed by famous Britons, will be on display until the end of the year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Szlak misia Paddingtona" został wymyślony, by przywrócić popularność tej niemal klasycznej już postaci literatury dziecięcej i jednocześnie promować wchodzący niebawem na ekrany kin pierwszy pełnometrażowy film, którego bohaterem będzie zanglicyzowany niedźwiadek andyjski.

Część rzeźb Paddingtona stanęło w okolicach stacji metra Paddington, od której pochodzi imię dziecięcego bohatera. Pozostałe znalazły swoje miejsce w charakterystycznych punktach Londynu, m.in. na Trafalgar Square, przy Downing Street (siedziba brytyjskiego premiera), przed siedzibą brytyjskiego parlamentu, w Greenwich, przy słynnym teatrze Globe, czy na lotnisku Heathrow.

Co ciekawe, każda z nich będzie inna, a zaprojektowane zostały nie tylko przez brytyjskich artystów, polityków i celebrytów. Swojego Paddingtona mają m.in. burmistrz Londynu Boris Johnson, Andrew Lloyd Webber, Guy Ritchie, David Beckham, Bear Grylls, Michael Sheen, czy sam twórca postaci misia Michael Bond.

Trzy z pięćdziesięciu rzeźb zostały zaprojektowane przez władze Peru - kraju, z którego, według oryginalnej historii opowiedzianej w książkach, Paddington trafił do Wielkiej Brytanii.

Rzeźby zdobić będą ulice Londynu do końca roku, po czym zostaną zlicytowane, a dochód z aukcji zostanie przekazany dla fundacji NSPCC, zajmującej się zwalczaniem i zapobieganiem wykorzystywania dzieci.

Postać misia Paddingtona po raz pierwszy pojawiła się w wydanej 13 października 1958 roku książce "Miś zwany Paddington". Od tego czasu wystąpił on w 14 książkach (kolejna trafi do księgarń w najbliższy czwartek), które zostały przetłumaczone na 40 języków i sprzedały się łącznie w 35 mln egzemplarzy.

Od połowy lat 70. postać Paddingtona pojawiała się także w trzech serialach animowanych. Pod koniec listopada do kin trafi pierwsza w historii pełnometrażowa produkcja z udziałem misia, któremu głosu w angielskojęzycznej wersji udzieli Ben Whishaw, znany z brytyjskich scen teatralnych, seriali i filmów pełnometrażowych (m.in. z roli Q w ostatnim filmie o przygodach Jamesa Bonda "Skyfall"). W polskiej wersji w Paddingtona wcieli się Artur Żmijewski.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement