Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Number of banks disappearing from London's high streets

Number of banks disappearing from London's high streets
Niektórzy Brytyjczycy z przerażeniem patrzą, jak z ulic znikają oddziały banków... (Fot. Getty Images)
Major banks including NatWest, Lloyds, and Halifax have announced the closure of more than 100 branches in the last few weeks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W marcu ogłoszono zamknięcie 47 oddziałów NatWest, 22 oddziałów Halifax i 21 Lloyds. Także Bank of Scotland poinformował, że zamyka 10 oddziałów, a RBS - 1. To daje w sumie liczbę 101 zlikwidowanych punktów – a to zaledwie połowa ogłoszonych na ten rok ponad 200 zamknięć.

Oznacza to obecnie, że 346 oddziałów albo już zostało zamkniętych, albo stanie się to jeszcze w tym roku – co stanowi równowartość prawie jednego punktu dziennie.

Londyn szczególnie mocno ucierpiał w wyniku utraty 64 lokalizacji, ale zamknięcia dotknęły każdą część Wielkiej Brytanii. Region South East straci 47 banków, Szkocja - 36, 34 zostaną zamknięte w Yorkshire i Humber, a 25 w Walii i 18 w Irlandii Północnej.

W marcu zamknięto najwięcej oddziałów NatWestu - banku, który należy do największych w UK. (Fot. Getty Images)

"Wraz ze zwiększonym popytem na usługi mobilne i internetowe w ostatnich latach, bankowość uległa dramatycznym zmianom. Nasi klienci korzystają z szybszego i łatwiejszego sposobu korzystania z usług bankowych" - stwierdził NatWest ogłaszając zamknięcie placówek na swojej stronie internetowej.

Od lutego 2022 r. – kiedy na mocy dobrowolnego porozumienia główne grupy bankowe zobowiązały się do oceny skutków każdego zamknięcia – 1 426 banków zlikwidowało swoje placówki lub ogłosiło taki zamiar.

Około jedna czwarta tych zamknięć (387, czyli 27%) spowodowała, że okoliczni mieszkańcy nie mieli w pobliżu oddziału żadnego banku. Aby wypełnić tę lukę, tworzone są centra bankowe lub bezpłatne bankomaty. To jednak nie rekompensuje strat w społeczeństwie, na co zwróciła uwagę organizacja charytatywna Age Concern, działająca na rzecz pomocy starszym osobom.

W latach 2024-2025 Bank of Scotland, Halifax i Lloyds zamkną 176 oddziałów.
(Fot. Getty Images)

Badania przeprowadzone przez organizację wykazały, że cztery miliony seniorów posiadających konto bankowe nie zarządza swoimi finansami w Internecie i jest "narażonych na duże ryzyko wykluczenia cyfrowego".

Dyrektor organizacji charytatywnej Caroline Abrahams dodała, że "zniknięcie bankowości bezpośredniej grozi odcięciem znacznej mniejszości osób starszych od podstawowych usług, utrudniając im, jeśli nie uniemożliwiając, zarządzanie swoimi pieniędzmi i utrzymanie niezależności".

Centra bankowe (banking hub), które powstają w miejsce likwidowanych oddziałów, mają chronić dostęp do gotówki i innych usług bankowych, jednak jest ich wciąż za mało. W całym kraju jest obecnie 45 takich centrów.

Czytaj więcej:

Londyn: Seria likwidacji oddziałów banków dotknęła okręg wyborczy premiera Rishiego Sunaka

Dziesiątki tysięcy darmowych bankomatów w UK może zniknąć w ciągu kolejnej dekady

UK: Bankowe konta klientów ubiegających się o zasiłki będą monitorowane

Tesco Bank zostanie wykupiony przez Barclays za 700 milionów GBP

Brytyjska ekspertka: Gotówka jest potrzebna, cyfrowy pieniądz nie wyprze jej zupełnie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement