Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New Pandemic Impact Forecast: There will be a wave of mental disorders

New Pandemic Impact Forecast: There will be a wave of mental disorders
Na zdj.: pomiar temperatury u pasażerów lądujących na Lotnisku Chopina w Warszawie. (Fot. PAP/Leszek Szymański)
Long after the vaccine is invented and the number of deaths from the coronavirus is counted, it will be possible to feel the negative impact of the pandemic on the mental health of people around the world, warn Houston scientists. In their work, they predict that there will be an increase in mental disorders and drug addiction.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Eksperci z University of Houston opublikowali dwie prace na temat tego, jak pandemia wpłynie na problemy psychiczne ludzi, w tym na skłonność do uzależnień.

"Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) już widzimy. Jest on znaczny. Epidemia zdecydowanie negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków" - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky.

"Problemy nie dotkną jednakowo całego społeczeństwa. Większe ryzyko dotyczy osób podatnych na zaburzenia i takich, które już je mają" - dodaje specjalista. Jako przykład badacz podaje osoby skłonne do katastrofizacji epidemii. Takie podejście podnosi poziom stresu, nasila objawy i podnosi ryzyko nadużywania różnych substancji psychoaktywnych.

Zdaniem naukowca, do kłopotów psychicznych mają w dużej mierze prowadzić strach oraz martwienie się epidemią i jej skutkami. "To uruchamia przyszłą falę zaburzeń psychicznych, uzależnień i pogorszenia zdrowia psychicznego w społeczeństwie. To nie zniknie, nawet jeśli powstanie szczepionka (przeciw COVID-19 - przyp. red.), ponieważ szkoda już została wyrządzona. To dlatego będziemy obserwować ludzi z częstszymi problemami zdrowotnymi utrzymującymi się przez pokolenia" - podkreśla prof. Zvolensky.

Jego zespół przebadał 160 ochotników, aby sprawdzić, jak związany z COVID-19 strach oraz martwienie się różniło się między osobami wolnymi od narkotyków oraz tymi, które w czasie pandemii spróbowały ich po raz pierwszy. "Uzyskane wyniki dostarczają wstępnych dowodów, że związane z COVID-19 zmartwienia i strach przypuszczalnie mogą stanowić czynnik ryzyka dla rozpoczęcia nadużywania niebezpiecznych substancji w obliczu COVID-19. Rezultaty mogą być źródłem klinicznych informacji, które pomogą ludziom poradzić sobie z pandemią" - twierdzi profesor.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Pandemie i epidemie mogą nasilać niechęć do "innych"

CBOS: 60 proc. Polaków boi się zarażenia koronawirusem

Chroniczne zmęczenie jednym z powikłań po Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement