Menu

Norwegian experts about Stoch: He is regularly hurt by judges

Norwegian experts about Stoch: He is regularly hurt by judges
Kamil Stoch imponuje swoim stylem, jednak sędziowie boją się go docenić... (Fot. Facebook/Kamil Stoch)
Three days before the start of the World Cup in Norway, a panel discussion of 20 judges in ski jumping was held on this occasion. They agreed that Kamil Stoch is the most aggrieved this season, who regularly receives too low marks.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Kamil Stoch to zawodnik, który skacze daleko i pięknie. I zawsze ląduje perfekcyjnie, więc aby zauważyć jakieś błędy, należałoby obejrzeć powtórki i to przez silną lupę. Pomimo to sędziowie unikają jak ognia przyznania mu noty 20" - stwierdził najbardziej respektowany norweseki sędzia Ole Walseth.

Podczas telekonferencji norwescy arbitrzy, którzy nie sędziują za granicą z powodu pandemii koronawirusa, zwrócili uwagę, że w podobnej sytuacji jest lider PŚ Halvor Egner Granerud, który w tym sezonie nie otrzymał ani jednej "20".

Walseth stwierdził, że powodem nie jest tendencyjność czy brak doświadczenia sędziów, lecz ich obawa przed wystawianiem zbyt wysokich not.

"Jest to ich obawa przed wyjśiem przed szereg, spowodowana tym, że ich praca jest po każdym konkursie oceniana i w przypadku popełnienia błędów są odsuwani od sędziowania na jakiś czas" - wyjaśnił.

"Oni się boją wystawiać zbyt wysokie noty i dlatego celują w ich środek, który jest dla nich bezpieczny. Wybierają punktacje w zakresie 18,5-19, ponieważ później nikt nie może się do nich przyczepić. Jest to zachowanie koniunkturalne i tchórzowskie, ponieważ sędzia jest od tego, aby oceniać uczciwie" - sprecyzował Walseth.

Dał przykład Kamila Stocha. "Tylko w tym sezonie oglądałem go wiele razy i według mojej oceny wielokrotnie zasłużył na dwudziestki, lecz jednak ich nie otrzymał" - zauważył.

Podobne zdanie ma ekspert kanału telewizji NRK, były skoczek Johan Remen Evensen, który przyznał: "Widziałem Stocha w Klingenthal na początku lutego i naprawdę nie rozumiem zbyt niskich not sędziów".

Dodał, że dzisiaj skoki są bardziej perfekcyjne niż przed 20 laty i tego postępu powinno się oczekiwać również od sędziów.

"Złoty medalista na dużej skoczni podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku Kazuyoshi Funaki nie najlepiej lądujac otrzymał pięć not po 20 punktów, więc wystarczy zapytać dlaczego lepiej i piękniej skaczący dzisiaj perfekcyjny Stoch tak rzadko widzi takie oceny" - podsumował.

Czytaj więcej:

Kamil Stoch znów na podium. Wygrana Graneruda w Willingen

Wielki Stoch w Klingenthal! Polak wylądował na podium

PŚ w skokach: Stoch drugi w Rasnovie, wygrał Ryoyu Kobayashi

PŚ w skokach: Polska siódma w konkursie drużyn mieszanych

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement