Menu

Norway tightens restrictions to prevent virus resurgence as Oslo adds measures

Norway tightens restrictions to prevent virus resurgence as Oslo adds measures
Pracownicy przyjeżdżający z Polski będą musieli - tak jak turyści - odbyć 10-dniową kwarantannę. (Fot. Getty Images)
Norway, despite seeing one of Europe's lowest coronavirus infection rates, on Monday announced tighter restrictions aimed at nipping a resurgence in the bud.
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazała szefowa norweskiego rządu, w całym kraju od jutra limit uczestników imprez publicznych zostanie zmniejszony z 200 do 50, a w prywatnych mieszkaniach oprócz domowników nie powinno przebywać więcej niż pięciu gości. "Za wzrost zakażeń odpowiadają zagraniczni pracownicy. W ostatnim tygodniu wykryto 100 przypadków koronawirusa u osób z Polski" - podała Solberg.

Z tego powodu od soboty pracownicy przyjeżdżający z krajów uznanych przez UE za tzw. czerwone (jest w tej grupie Polska) będą musieli - tak jak turyści - odbyć 10-dniową kwarantannę. Dotychczas osoby przyjeżdżające do pracy były z tego obowiązku zwolnione.

W przypadku innych imigrantów zarobkowych pracodawca zostanie zobowiązany do przeprowadzania wśród pracowników co trzy dni testów na obecność koronawirusa; musi także zapewnić im oddzielne pokoje w trakcie pierwszych dni pobytu.

Władze lokalne będą mogły wprowadzać dodatkowe ograniczenia oraz przeprowadzać kontrole. (Fot. Getty Images)

Jak informowały wcześniej norweskie media, za sprawą zagranicznych robotników ognisko koronawirusa wybuchło w stoczni w Leirvik, a wielu pracujących tam Polaków zmuszonych było do pozostania w izolacji bez wynagrodzenia nawet miesiąc.

Decyzję rządu o zastosowaniu kwarantanny dla pracowników z zagranicy skrytykowała norweska organizacja pracodawców (NHO). Według jej przedstawicieli, w wielu zakładach może zostać wstrzymana produkcja.

Jednocześnie, jak przekazała premier Solberg, władze lokalne będą mogły w zależności od sytuacji wprowadzać dodatkowe ograniczenia oraz przeprowadzać kontrole. Wczoraj z tego prawa skorzystały władze Oslo, miasta, które odpowiada za jedną trzecią nowych zakażeń. Mieszkańcy stolicy będą musieli od czwartku nosić maseczki już nie tylko w środkach komunikacji miejskiej, ale także wewnątrz innych obiektów publicznych, gdzie trudno zachować odstęp. Zalecono im także niespotykanie w ciągu tygodnia więcej niż 10 obcych ludzi oprócz kolegów w pracy.

W ciągu ostatniego tygodnia w Norwegii odnotowano 1 306 nowych przypadków koronawirusa.

Czytaj więcej:

Norwegia wpisała Polskę na "czerwoną listę"

Władze Oslo wprowadzają zakaz prywatnych spotkań powyżej 10 osób

Norwegia łagodzi restrykcje. Zielone światło dla większych imprez

Norwegia: Po raz pierwszy od 30 lat Polakowi przyznano azyl polityczny

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement