Menu

The Germans are afraid that Polish workers will not get to the asparagus harvest

The Germans are afraid that Polish workers will not get to the asparagus harvest
Niemieccy plantatorzy są przerażeni wizją braku polskich pracowników. (Fot. Getty Images)
Asparagus producers in Brandenburg, Germany, have concerns about the upcoming harvest season. People from Poland and Romania apply for work, but it is not known whether they will be able to come to Germany due to the coronavirus pandemic - informs the daily 'Die Welt'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Mamy wiele zapytań od pracowników sezonowych z Polski i Rumunii, którzy chcą przyjechać do pracy" - zauważa prezes Stowarzyszenia Beelitz Asparagus Juergen Jakobs. "Będziemy zadowoleni, jeśli przyjadą wszyscy, którzy to zasygnalizowali" - dodaje. Na razie nie wiadomo jednak, jak rozwinie się pandemia, a w związku z tym - czy wszyscy chętni będą w stanie dojechać do pracy.

Być może w tym roku pracownicy sezonowi będą już mieli możliwość podróżowania samochodem. W ubiegłym roku z powodu blokady granic przyjazd drogą lądową był niemożliwy, a pracownicy musieli podróżować wyczarterowanymi przez swoich pracodawców samolotami - przypomina gazeta.

"Wielu pracowników bało się przyjechać do Niemiec ze względu na wymagania dotyczące kwarantanny i podawane w ich krajach różne informacje o rzeczywistych warunkach pracy" - wskazuje Jakobs. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, kilka krajów związkowych Niemiec zamknęło swoje granice lub wprowadziło przepisy dotyczące kwarantanny.

"Na każdego pracownika sezonowego z zagranicy producent szparagów musiał wydać około 800 euro więcej" - zaznacza Jakobs. Dodatkowe koszty obejmowały przelot i zapewnienie odpowiedniego zakwaterowania zgodnego z wprowadzonymi na czas epidemii przepisami sanitarnymi.

Z powodu pandemii w 2020 r. pracę na brandenburskich polach szparagów podjęło ok. 20 proc. mniej pracowników z Polski i Rumunii niż spodziewane 6-7 tys. - pisze "Die Welt".

Według urzędu statystycznego Brandenburgii, zbiory szparagów w zeszłym roku wyniosły tam około 19,1 tys. ton i były o 17 proc. mniejsze niż w 2019 r.

Czytaj więcej:

Niemcy nie zbiorą szparagów? "Może zabraknąć tysięcy Polaków"

Rząd do Brytyjczyków: "Pomóżcie zbierać warzywa i owoce"

Szwecja: Zagrożony tegoroczny zbiór owoców leśnych

Niemcy: Brak pracowników z zagranicy spowodował mniejsze zbiory szparagów

Brytyjscy farmerzy potrzebują zagranicznych pracowników sezonowych

Koronarestrykcje w krajach sąsiadujących z Polską

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement