Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany: Berlin records more than two anti-Semitic incidents a day

Germany: Berlin records more than two anti-Semitic incidents a day
Coraz więcej mówi się w ostatnim czasie o wzroście antysemityzmu w Niemczech. (Fot. Getty Images)
In Berlin, more than two anti-Semitic incidents per day were recorded in the first half of 2022. The Berlin Center for Research and Information on Antisemitism (Rias) documented 450 antisemitic incidents from January to June.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wśród nich było dziewięć ataków, dziesięć celowych uszkodzeń mienia, dziesięć gróźb i 417 przypadków krzywdzących zachowań. Zdecydowana większość incydentów była skierowana bezpośrednio przeciwko osobom lub instytucjom żydowskim, izraelskim lub postrzeganym jako żydowskie - donosił w ubiegłym tygodniu portal dziennika "Welt".

Jak podaje Rias, było to o ponad 120 takich zdarzeń mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy do centrum informacji zgłoszono 574 napady. Nie jest to jednak powód, by odwołać alarm. "Nasz raport pokazuje, że berlińscy Żydzi są stale konfrontowani z antysemityzmem w najróżniejszych dziedzinach życia" - wyjaśnił kierownik projektu Benjamin Steinitz.

Oprawcy o antysemickich nastrojach często atakuję symbole takie jak choćby gwiazda Dawida. (Fot. Getty Images)

Według Rias, sprawcy często wykorzystują jako pretekst symbole lub znaki żydowskie lub izraelskie. Na przykład 22 lutego w Berlinie-Mitte mężczyzna opluł kobietę, która miała torbę z gwiazdą Dawida. 10 marca mężczyzna strącił kipę z głowy żydowskiego turysty w hostelu w Prenzlauer Berg i zażądał, by ten krzyknął "Wolna Palestyna". 29 maja dwóch mężczyzn podeszło do osoby noszącej naszyjnik z gwiazdą Dawida w dzielnicy Neukoelln i udawało, że ją atakuje.

Jednak osoby dotknięte tym problemem są również narażone na nienawiść i podżeganie w internecie. Według Steinitza, organizacje żydowskie z siedzibą w Berlinie były atakowane antysemicko średnio 1,5 raza dziennie w okresie od stycznia do czerwca, w tym na platformach społecznościowych. W tym czasie w internecie odnotowano łącznie 299 incydentów o charakterze antysemickim.

Poza internetem do największej liczby zdarzeń doszło na ulicy, a następnie w autobusach, tramwajach, pociągach miejskich i pociągach metra. Tutaj doszło do 27 incydentów antysemickich, w tym ponad połowa zarejestrowanych ataków fizycznych.

Czytaj więcej:

Belgia: Na ulicach pojawiły się samochody z nazistowskimi symbolami na rejestracjach

Niemcy: Rząd przedstawił narodową strategię walki z antysemityzmem

Nowojorska policja: 125-procentowy wzrost incydentów antysemickich

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement