Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New UK sanctions on 13 more Russian individuals and companies, including Putin's cousin

New UK sanctions on 13 more Russian individuals and companies, including Putin's cousin
Władimir Potanin (z prawej) jest jednym z najbogatszych Rosjan. (Fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP via Getty Images)
The British government has today added a further 13 individuals and entities from Russia to the list of those sanctioned over the country's assault on Ukraine. They include Russia's second richest man, Vladimir Potanin, and Putin's cousin Anna Tsvynova.
News available in Polish

Jak wskazano w wydanym komunikacie, Potanin, właściciel konglomeratu Interros, wspiera reżim Putina, kupując już po napaści na Ukrainę Rosbank oraz udziały w Tinkoff Bank.

Z kolei Cywilowa jest prezesem znanej rosyjskiej spółki węglowej JSC Kolmar Group, jej mąż Siergiej Cywilow jest gubernatorem bogatego w węgiel regionu Kemerowo, a para odniosła znaczne korzyści dzięki swoim związkom z Putinem. Sankcjami została objęta również spółka JSC Kolmar.

Na liście właśnie objętych sankcjami jest także grupa osób i firm z Rosji zaangażowanych w represjonowanie ludności cywilnej w Syrii i wspieranie reżimu prezydenta tego kraju Baszara Assada, co jak podkreślono, pokazuje szkodliwą działalność Rosji na całym świecie.

Jak przypomniał brytyjski rząd, od czasu inwazji Putina na Ukrainę Wielka Brytania objęła sankcjami ponad 1 000 osób i ponad 120 firm, a trzy czwarte firm zagranicznych ograniczyło działalność w Rosji - z czego prawie jedna czwarta całkowicie się wycofała.

Poinformował również, że od czasu inwazji rosyjski import spadł o ponad 40 proc., a zapasy ważnych importowanych komponentów produkcyjnych prawdopodobnie wyczerpią się w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.

Ponadto zwrócił uwagę, że produkcja samochodów spadła o 60 proc., a rosyjski minister transportu sam przyznał, że w wyniku sankcji rosyjska infrastruktura logistyczna obecnie "nie działa".

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd nałożył sankcje na rosyjską komisarz praw dzieci i patriarchę Cyryla

Trzy czwarte Holendrów popiera surowsze sankcje wobec Rosji. Nawet kosztem gospodarki

Liz Truss: Będziemy nakładać sankcje dopóki Rosja się nie wycofa

    Rates by NBP, date 09.08.2022
    GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł

    Sport