Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Psychological distress may indicate the penetration of virus into the central nervous system

Psychological distress may indicate the penetration of virus into the central nervous system
Badacze o swoich ustaleniach: "To niespodziewany i szokujący wynik". (Fot. Getty Images)
Depressed mood or anxiety exhibited in COVID-19 patients may possibly be a sign the virus affects the central nervous system, according to an international study led by a University of Cincinnati College of Medicine researcher.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badacze z University of Cincinnati College of Medicine na łamach pisma "The Laryngoscope" donoszą, że powodowanej przez nowego koronawirusa chorobie towarzyszy pogorszenie nastroju i niepokój. Okazuje się przy tym, że objawy te wiążą się z zaburzeniami węchu i smaku, a nie z nasileniem pozostałych, niepokojących symptomów, takich jak skrócenie oddechu, kaszel czy gorączka.

"Żaden z tych objawów, które zapowiadały nasilenie choroby czy śmierć, nie wiązał się z tym, jak bardzo obniżony był nastrój, czy jak silne lęki ktoś odczuwał. Jedynym elementem Covid-19, który wiązał się z obniżonym nastrojem i niepokojami, było nasilenie utraty węchu i smaku. To niespodziewany i szokujący wynik" - wyjaśnia prof. Ahmad Sedaghat.

Takie wyniki naukowiec uzyskał po przeprowadzeniu telefonicznych ankiet z udziałem 114 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Covid-19. Badanie mierzyło wspomnianą utratę smaku i węchu, poziom zatkania nosa, nadmierną produkcję śluzu, gorączkę, kaszel i skrócenie oddechu.

Przystępując do badania, aż 47,4 proc. uczestników przynajmniej przez kilka dni w tygodniu miało obniżony nastrój, a 21,1 proc. cierpiało z jego powodu niemal codziennie. 44,7 proc. doniosło o umiarkowanym niepokoju, a 10,5 proc. - o nasilonym.

Już od dłuższego czasu specjaliści podejrzewali, że tzw. pasmo węchowe to główny szlak, którym koronawirusy wnikają do centralnego układu nerwowego. (Fot. Getty Images)

"Niespodziewane odkrycie, że potencjalnie najmniej dokuczliwe objawy Covid-19 mogą najsilniej powodować zaburzenia psychologiczne, może mówić nam coś na temat choroby. Według nas, wyniki te sugerują możliwość, że kłopoty psychologiczne w postaci gorszego nastroju i niepokojów mogą odzwierciedlać wnikanie SARS-CoV-2 do centralnego układu nerwowego" - wyjaśnia prof. Sedaghat.

Już od dłuższego czasu specjaliści podejrzewali, że tzw. pasmo węchowe (droga, którą sygnały o zapachach wędrują do mózgu) to główny szlak, którym koronawirusy wnikają do centralnego układu nerwowego.

"Objawy psychologicznego stresu, takie jak pogorszony nastrój i niepokój, to symptomy związane z centralnym układem nerwowym, jeśli wiążą się tylko z pogorszeniem węchu. Może to wskazywać że wirus zakaża neurony węchowe, pogarsza węch i wykorzystuje pasmo węchowe do wniknięcia w centralny układ nerwowy" - tłumaczy prof. Sedaghat.

Opisywano już przy tym rzadkie, ale ciężkie objawy ze strony układu nerwowego, takie jak drgawki czy zaburzenia świadomości.

Jednak pogorszenie nastroju i niepokoje mogą być znacznie częstsze. "Może być więcej przypadków penetracji układu nerwowego przez wirusa niż nam się wydaje. Wynika to z częstości występowania związanego z zaburzeniami węchu pogorszonego nastroju i lęków. Otwiera to drzwi do dalszych badań sprawdzających, jak wirus może oddziaływać z centralnym układem nerwowym" - podsumowuje naukowiec.

Czytaj więcej:

BBC: Osoby, które przebywały w szpitalach przez koronawirusa, mają objawy PTSD

Brytyjscy naukowcy: Covid-19 u niektórych wywołuje psychozy i urojenia

Covid-19: Badanych jest ponad 150 leków. Wciąż brakuje skutecznej terapii

Brytyjscy naukowcy: Przeciwciała Covid-19 mogą szybko zniknąć z organizmu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement