Menu

NHS Covid app ‘may not be ready for use as vaccine passport in time for holidays

NHS Covid app ‘may not be ready for use as vaccine passport in time for holidays
Aplikacja NHS ma umożliwić mieszkańcom UK wykazanie, czy przed wyjazdem za granicę otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19 lub negatywny wynik testu na obecność wirusa. (Fot. Getty Images)
The NHS app may not be ready for use as a vaccine passport when holiday restrictions ease, Downing Street has admitted.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ubiegłym tygodniu minister transportu Grant Shapps zwrócił się do rządów innych krajów z prośbą, aby zwolniły z testów i kwarantanny brytyjskich turystów, których szczepienia zostały zarejestrowane w aplikacji NHS. 

Problem w tym, że narzędzie wciąż nie działa i może nie być gotowe w dniu wznowienia międzynarodowych podróży z Anglii, co ma nastąpić 17 maja.

"Minister Shapps przedstawił podejście, które bierzemy pod uwagę" - przekazał rzecznik Borisa Johnsona. "Pracujemy w tej chwili nad aplikacją, ale rozważamy też inne rozwiązania i najwcześniej 17 maja będziemy mogli potwierdzić, jakie metody będziemy stosować" - dodał.

Tymczasem Portugalia naciska, by Wielka Brytania umieściła ją na "zielonej liście" bezpiecznych destynacji, zapewniając, że zrobi wszystko, by nie wysyłać brytyjskich turystów na kwarantannę, ani nie żądać od nich testowania się na Covid-19.

"Powitamy cię, gdy tylko będziesz gotowy" - podkreśliła odpowiedzialna za portugalską turystykę Rita Marques. "Wystarczy, że udowodnisz, iż jesteś zaszczepiony lub odporny na wirusa" - wskazała w rozmowie z BBC.

Z kolei greccy urzędnicy zapowiedzieli, że z otwartymi rękami powitają brytyjskich wczasowiczów, którzy przedstawią jedynie papierowy dokument NHS potwierdzający szczepienie. Jednak 17 maja Grecja prawdopodobnie nie znajdzie się na "zielonej liście" bezpiecznych krajów.

Jeszcze w tym tygodniu brytyjski rząd ma ogłosić, które państwa oznaczone zostaną kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, od czego zależy, jakie będą obowiązywać wymogi w zakresie testów i kwarantanny po przyjeździe z nich.

Czytaj więcej:

UK: Wakacje we Francji czy Włoszech "mogą być możliwe już w czerwcu"

Aplikacja NHS będzie używana jako "paszport szczepień"

Zagraniczne wakacje od 17 maja? Boris Johnson zabrał głos

Problematyczna turystyka do UE. Wyjazd może wymagać kilku certyfikatów szczepień

Sondaż: Tylko 13 proc. mieszkańców UK planuje w tym roku wakacje za granicą

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement