Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Social media in the EU will have to fight disinformation

Social media in the EU will have to fight disinformation
Platformy społecznościowe będą ponosić większą odpowiedzialność za treści publikowane przez użytkowników. (Fot. Getty Images)
The European Parliament has adopted new rules on digital services and digital markets. The new rules regulate the provision of such services in the EU, including imposing an obligation on social media to combat the spread of illegal content and disinformation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Posłowie przyjęli tzw. akt o usługach cyfrowych 539 głosami za, przy 54 głosach przeciw i 30 głosach wstrzymujących się, zaś akt o rynkach cyfrowych - 588 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 31 głosach wstrzymujących się.

Akt o usługach cyfrowych określa obowiązki dostawców usług cyfrowych, takich jak media społecznościowe czy rynki cyfrowe. Ma umożliwiać walkę z rozprzestrzenianiem nielegalnych treści, dezinformacją i innymi zagrożeniami społecznymi. Obowiązki te mają być proporcjonalne do rozmiaru platformy i stwarzanego przez nią zagrożenia dla społeczeństwa.

Nowe obowiązki to między innymi: nowe sposoby walki z nielegalnymi treściami w internecie oraz zobowiązanie platform do szybkiego działania, ale z poszanowaniem podstawowych praw, w tym wolności słowa i ochrony danych, oraz większa odpowiedzialność platform, które będą musiały m.in. jasno informować o moderowaniu treści lub o stosowaniu algorytmów do rekomendowania treści (systemów rekomendacji). Użytkownicy będą mogli odwoływać się od decyzji o moderowaniu treści.

Nowe przepisy wprowadzają zakaz nieuczciwych praktyk i niektórych rodzajów reklamy ukierunkowanej, w tym reklamy skierowanej do dzieci lub opartej na szczególnie chronionych danych. Niedozwolone będą zwodnicze interfejsy i nieuczciwe praktyki służące manipulowaniu wyborami użytkowników.

Dodatkowe obowiązki nałożono na bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe, czyli takie, z których korzysta co najmniej 45 milionów osób miesięcznie i które stwarzają największe zagrożenie.

Egzekwowaniem tych obowiązków zajmie się Komisja Europejska. Należą do nich: zapobieganie zagrożeniom systemowym (takim jak rozpowszechnianie nielegalnych treści, negatywny wpływ na przestrzeganie praw podstawowych, procesy wyborcze, zdrowie psychiczne oraz przyczynianie się do przemocy ze względu na płeć) i poddawanie się niezależnym kontrolom.

Czytaj więcej:

Francja: Osoby rozpowszechniające fake newsy będą pociągnięte do odpowiedzialności?

BBC: Rośnie liczba fake newsów dotyczących Ukrainy na TikToku

Brytyjczycy zdemaskowali sposób działania rosyjskiej fabryki trolli

Służby UK uruchamiają appkę do wykrywania fałszywych profili w social mediach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement