Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mass brawls, drunken threats and passengers stripping off: 'Air rage' incidents surge in the UK

Mass brawls, drunken threats and passengers stripping off: 'Air rage' incidents surge in the UK
Pasażerowie linii lotniczych coraz częściej stwarzają zagrożenie dla podróży w trakcie lotu. (Fot. Getty Images)
In 2019 - the last year for data before COVID - 373 incidents of 'air rage' were reported. In 2022 this number nearly tripled. MPs are set to debate whether to change the law in order to address the problem.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak relacjonuje stacja Sky News, personel pokładowy w ostatnich latach doświadczył "całego spektrum absurdalnych zachowań". Wśród nich wymieniono takie incydenty jak "masowe bójki, napaści na tle seksualnym, przemoc fizyczna, groźby pod wpływem alkoholu, obelgi i rozbieranie się".

Nowe dane udostępnione przez stację pokazują, że brytyjskie linie lotnicze zgłosiły w ubiegłym roku w sumie 1 028 takich przypadków. To prawie trzykrotnie więcej niż w 2019 roku, a więc w ostatnim roku przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Podróże samolotami stają się niebezpieczne? (Fot. Getty Images)

Wiele incydentów "w powietrzu" zostało udokumentowanych przez będących w szoku pasażerów, którzy zazwyczaj wrzucają je do mediów społecznościowych.

W jednym z przypadków - do którego doszło w sierpniu ubiegłego roku - siedmiu pasażerów musiało trzymać pijanego mężczyznę, który wykrzykiwał przekleństwa do wszystkich innych obecnych na pokładzie. Zdarzenie miało miejsce w trakcie lotu z londyńskiego Luton na Litwę.

W innym, który miał miejsce w trakcie lądowania na Krecie z Gatwick, pasażerowie się pobili. Interweniować musiał kapitan, który sam został uderzony pięścią, gdy próbował uspokoić nietrzeźwych podróżnych.

Podczas lotu z Manchesteru do Turcji w lipcu 2022 roku sfilmowano z kolei mężczyznę, który rozbiera się i po pijanemu krzyczy "ludzie się mnie boją, ciekawe dlaczego".

Czy na lotniskach powinien być serwowany alkohol? Oto jest pytanie... (Fot. Getty Images)

Personel pokładowy jest przeszkolony w radzeniu sobie z najbardziej ekstremalnymi przypadkami, ale nie oznacza to, że incydenty pozostają bez wpływu na ich zdrowie psychiczne.

"Jesteśmy tam na wysokości 38 000 stóp z 300 pasażerami i 16 członkami załogi i musimy samodzielnie zarządzać całą sytuacją" – zauważył jeden z byłych stewardów. "Odciska to na nas długotrwałe piętno. Koniec końców wszyscy jesteśmy ludźmi" - dodał.

Brytyjskie linie lotnicze mają prawny obowiązek zgłaszania przypadków nietrzeźwych, agresywnych lub niesłuchających poleceń pasażerów do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu liczba tych przypadków jest dokładnie monitorowana, a sami pasażerowie tracą dożywotnio możliwość podróżowania samolotami.

Dodatkowo pijanym i agresywnym pasażerom grozi grzywna do 5 000 funtów i dwa lata pozbawienia wolności. Linie lotnicze mogą również próbować odzyskać część kosztów przekierowania samolotu na inne lotnisko, jeśli do tego dojdzie. Zwykle taka osoba otrzymuje rachunek wynoszący od 10 do 80 tys. funtów.

Czytaj więcej:

Londyn: Samolot ważył za dużo. "Kto się zgłasza, by opuścić pokład?"

Tragedia na pokładzie samolotu lecącego do Manchesteru. Zmarła pasażerka

Jadowita kobra w samolocie zmusiła pilota do awaryjnego lądowania

Trudne lądowanie samolotu Ryanair w Dublinie. Powodem problem z podwoziem

British Airways ponownie zaprosiło gwiazdy do nagrania filmu o zasadach bezpieczeństwa w samolotach

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.06.2024
    GBP 5.1033 złEUR 4.3197 złUSD 4.0159 złCHF 4.4771 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement