Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

London scientists seek to develop world's first vaccine for lung cancer

London scientists seek to develop world's first vaccine for lung cancer
Dzięki szczepionce będzie można w większym stopniu zapobiegać nowotworom. (Fot. Getty Images)
Researchers in London are seeking to develop the world’s first vaccine to prevent lung cancer in people who are at high risk of the disease. Scientists from the Francis Crick Institute, University College London and Oxford University have created the “LungVax” - a vaccine that activates the immune system to kill cancer cells and stop lung cancer.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szczepionka powstała przy użyciu technologii podobnej do szczepionki przeciw Covid-19 Oxford-AstraZeneca - podał Sky News.

Zespół badawczy otrzymał do 1,7 miliona funtów od Cancer Research UK i CRIS Cancer Foundation na wyprodukowanie 3 000 dawek preparatu.

Szczepionka wykorzystuje łańcuch DNA, który uczy układ odpornościowy identyfikacji białek w komórkach raka płuc, zwanych neoantygenami, i ich zabijania. Neoantygeny pojawiają się na powierzchni komórki z powodu mutacji w jej DNA.

Według Cancer Research UK, co roku w Zjednoczonym Królestwie odnotowuje się około 48 500 przypadków zachorowań na raka płuc. Około 72 procent z nich jest spowodowanych paleniem papierosów.

Szczepionka LungVax stanowi "niezwykle istotny krok" ku przyszłości, w której nowotworom będzie można w większym stopniu zapobiegać - wyjaśniła Michelle Mitchell, dyrektor naczelna Cancer Research UK.

Szczepionka trafi do testów klinicznych, jeśli uda się wykazać, że wywołuje odpowiedź immunologiczną w warunkach laboratoryjnych. Pozytywne wyniki badań pozwolą na przeprowadzenie szerszych prób na osobach o wysokim ryzyku zachorowania, w tym na palaczach w wieku od 55 do 74 lat.

"Mniej niż 10 procent osób z rakiem płuc żyje z chorobą przez 10 lat lub dłużej. To musi się zmienić. Badania te są dopełnieniem dotychczasowych wysiłków w zakresie badań profilaktycznych płuc, których celem jest wcześniejsze wykrywanie raka płuc u osób z grupy największego ryzyka" - oznajmiła profesor Mariam Jamal-Hanjani, która będzie kierować badaniami.

Dodała, że w oparciu o wczesne prognozy szczepionka może potencjalnie objąć około 90 procent wszystkich przypadków raka płuc.

Profesor podkreśliła, że szczepionka może stanowić realną metodę zapobiegania pojawianiu się niektórych nowotworów w najwcześniejszym stadium.

Czytaj więcej:

UK: Rusza eksperymentalna terapia mRNA. Może działać jak "szczepionka przeciwnowotworowa"

Nagły wzrost przypadków gruźlicy w Londynie i części Anglii

Brytyjscy naukowcy wciąż badają wpływ szczepionek przeciwko COVID-19. Oto wyniki najnowszych analiz

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement