English League: "Battle of Britain" to draw, City closer to the title

To było bardzo emocjonujące spotkanie. (Fot. Getty Images)
In the match at the top of the English league, defending the title, Manchester City, drew with Liverpool 2--2 and maintained a one-point advantage over Sunday's and the only practically speaking rival in the fight for the championship.

Na koniec 2021 roku "The Citizens" mieli nad Liverpoolem dziewięć punktów przewagi, ale wtedy właśnie zaczęła się świetna passa "The Reds". Najpierw remis z Chelsea Londyn 2:2, a później 10 kolejnych zwycięstw, co przy kilku potknięciach drużyny trenera Pepa Guardioli na nowo otworzyło wyścig o mistrzostwo.

Jego kulminacją miało być wczorajsze spotkanie na Etihad Stadium w Manchesterze, gdzie gospodarze doznali dwóch z trzech porażek w tym sezonie. Szlagier zaczął się jednak po ich myśli, bo już w piątej minucie prowadzenie strzałem zza pola karnego zapewnił im wracający do wielkiej formy Belg Kevin de Bruyne.

Po następnych ośmiu minutach było już 1:1, a wyrównał Portugalczyk Diogo Jota, który po dośrodkowaniu Trenta Alexandra-Arnolda zaliczył 15. trafienie w sezonie.

W 36. minucie po raz drugi na prowadzenie wyszli piłkarze City, a gola uzyskał Brazylijczyk Gabriel Jesus. Tuż po wznowieniu gry po przerwie wynik na 2:2 - identyczny jak jesienią na Anfield - ustalił Senegalczyk Sadio Mane, któremu asystował Egipcjanin Mohamed Salah.

Tuż przed końcowym gwizdkiem blisko zadania decydującego ciosu był Riyad Mahrez. Algierski rezerwowy miejscowych z rzutu wolnego trafił w słupek.

Zespół z Manchesteru utrzymał punkt przewagi nad ekipą prowadzoną przez Juergena Kloppa, co stawia go w uprzywilejowanej sytuacji przed finiszem rozgrywek i sprawia, że jest bliżej czwartego w ostatnich pięciu latach tytułu. Do końca sezonu, pozostało siedem kolejek, piłkarze City nie zagrają już bowiem z żadną czołową drużyną. Teoretycznie najtrudniej w kalendarzu wygląda przedostatnie spotkanie - w Londynie z West Ham United.

Liverpool ma trudniejszy terminarz - przed nim jeszcze mecze na własnym terenie z Manchesterem United (33. kolejka) i Tottenhamem Hotspur (36. kolejka).Obie ekipy prezentują się w tym sezonie świetnie nie tylko na krajowym podwórku, ale również na europejskiej arenie. W Lidze Mistrzów są blisko awansu do półfinału. W pierwszych meczach ćwierćfinałowych Liverpool wygrał na wyjeździe z Benficą Lizbona 3:1, a Manchester City u siebie z Atletico Madryt 1:0.