Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Queen praises Wales' spirit during Covid pandemic

Queen praises Wales' spirit during Covid pandemic
Elżbieta II: "Wszyscy mamy dług wdzięczności wobec tych, którzy tak wspaniale stanęli do wyzwań ostatnich 18 miesięcy". (Fot. Chris Jackson/Getty Images)
The Queen praised the spirit of the people of Wales during the pandemic as she opened the sixth term of the Senedd on Thursday. In her first visit to Wales in five years, she told the Welsh Parliament that everyone owes a 'debt of gratitude' to those who have served their communities.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Wszyscy mamy dług wdzięczności wobec tych, którzy tak wspaniale stanęli do wyzwań ostatnich 18 miesięcy, od kluczowych pracowników po wolontariuszy, którzy zrobili tak wiele, aby służyć swoim społecznościom. Są oni olśniewającymi przykładami ducha, z którego Walijczycy są tak znani, ducha, z którym osobiście zetknęłam się wiele razy" - wskazywała Elżbieta II.

Wśród gości zaproszonych na otwarcie nowej sesji znalazły się osoby mające szczególne zasługi w walce z pandemią, a także przesiedlona do Walii afgańska rodzina, która uciekła ze swojego kraju w związku z przejęciem w nim władzy przez talibów. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii na sali obrad obecnych było wszystkich 60 deputowanych.

Do faktu, że po rozpoczęciu pandemii walijski parlament przeszedł na zdalną formę obrad, Elżbieta II nawiązała w swoim wystąpieniu. "To, że wszystkie partie wykazały determinację, by nadal się spotykać, jest godne pochwały i świadczy o waszym zaangażowaniu w kontrolowanie rządu w imieniu mieszkańców Walii" - podkreślała królowa.

Dodała też, że dokonana w zeszłym roku zmiana nazwy ze Zgromadzenie Narodowe Walii na Parlament Walijski (Senedd Cymru) świadczy o podniesieniu rangi tej instytucji.

Na początku października Elżbieta II uroczyście otworzyła w Edynburgu nową sesję szkockiego parlamentu. Podobnie jak w Szkocji, także w Walii towarzyszył jej następca tronu, książę Karol.

Czytaj więcej:

Królowa Elżbieta II weźmie udział w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow

Elżbieta II znów została prababcią. Księżniczka Beatrycze urodziła córkę

Brytyjska królowa może spodziewać się sensacji, kiedy ukaże się nowa biografia rodziny

Elżbieta II o księciu Filipie pierwszy raz od jego śmierci

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy publicznie podpierała się laską

Książę William: Ratowanie Ziemi powinno być ważniejsze niż turystyka kosmiczna

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement