Menu

Tory London mayor candidate says homeless can save for £5,000 house deposit

Tory London mayor candidate says homeless can save for £5,000 house deposit
Kandydat Partii Konserwatywnej na stanowisko burmistrza Londynu uważa, że bezdomne rodziny są w stanie odłożyć 5 tys. funtów. (Fot. Getty Images)
The Tories candidate for London mayor has said that homeless families could 'save up' for a £5,000 deposit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jednym z najważniejszych punktów programu wyborczego Shauna Baileya jest budowa większej liczby domów, które londyńczycy będą mogli nabyć w ramach zasady "shared ownership". Tego rodzaju rozwiązanie pozwala np. kupić dom za 25 proc. jego wartości, z możliwością pozostałej spłaty w przyszłości. Dopóki nieruchomość nie zostanie w pełni spłacona, należy płacić odpowiednio naliczony czynsz.

Afera wybuchła, gdy kandydat torysów udzielał wywiadu portalowi Inside Housing. Przekazał on, że chciałby, aby każdy mógł kupić część domu już od 100 tys. funtów, co oznaczałoby, że wymagany depozyt (5 proc.) wynosiłby 5 tys. funtów.

Zapytany o to, czy uważa, że 62 670 bezdomnych rodzin, które umieszczono w tymczasowym zakwaterowaniu byłoby w stanie odłożyć 5 tys. funtów odpowiedział: "Nie sądzę, aby te 5 tys. funtów było problemem. Gorzej byłoby z wnioskiem o kredyt hipoteczny, ale tak, sądzę, że mogliby na to zaoszczędzić".

Dopytywany przez dziennikarza o rozwinięcie wypowiedzi przyznał jednak: "Nie wszyscy, ale niektórzy mogą. Dużo ludzi mogłoby".

Internauci i media zaatakowali polityka za jego wypowiedzi, wskazując, że jest "całkowicie oderwany od rzeczywistości". Poseł opozycyjnej Partii Pracy z Tottenham - David Lammy - nazwał go z kolei "kompletnym szaleńcem".

Czytaj więcej:

Lloyds Bank: Kupno nowego domu w UK droższe o £135 tys. niż dekadę temu

Kandydat na burmistrza Londynu chce wprowadzić "turystyczny podatek"

Młodzi ludzie wyprowadzają się z Londynu. "Nigdy nie kupimy tu mieszkania"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement