Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Canada: Reading books as a way to deal with a pandemic

Canada: Reading books as a way to deal with a pandemic
Kanadyjczycy przestawili się na czytanie książek, a prym wiodą m.in. thrillery oraz literatura klasyczna. (Fot. Getty Images)
Canadians chose reading books as one of their ways of coping with the Covid-19 pandemic. Market data indicate that 2020 has favored booksellers after a dramatic drop in March, and Canadians expect the government to support culture.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według danych BookNet Canada, branżowej organizacji sektora wydawniczego, na początku pandemii, gdy w ubiegłym roku zamknięto w Kanadzie wszystkie "nie niezbędne" sklepy, sprzedaż książek między 15 marca a 5 kwietnia spadła o 37 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Jednak jak przekazała kilka dni temu w podcaście BookNet Canada zarządzająca projektami tej organizacji Monique Mongeon, spadek nie potrwał długo. Czytelnicy przestawili się na zakupy online i w czerwcu sprzedaż powróciła do poziomów z 2019 roku, a w lipcu zaczęła już być nawet wyższa. Ten trend był trwały w następnych miesiącach, chociaż sezon zakupów świątecznych, który zaczął się wcześniej niż zwykle, nie przyniósł wzrostu sprzedaży. W sumie mimo bardzo złego drugiego kwartału sprzedaż książek i ebooków w Kanadzie w 2020 roku spadła tylko o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pandemia kształtowała też trendy czytelnicze. Z danych BookNet wynika, że wzrosła sprzedaż książek dla nastolatków – choć nie fikcji literackiej dla tej grupy wiekowej, wzrosty zanotowała sprzedaż thrillerów, popularnej klasyki, był okres popularności książek o pieczeniu chleba, a także o szachach, od pojawienia się serialu "Gambit królowej" w końcu października. Niespodzianką był wzrost czytelnictwa poezji.

Nie tylko duże księgarnie, z silnymi działami sprzedaży internetowej, zauważyły wzrost czytelnictwa. Niezależne księgarnie w Quebec odnotowały np. w 2020 roku wzrost sprzedaży o 18 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – podał francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada. Cytował np. dane z księgarni "L’exedre" w Trois-Rivieres, w której zamówienia książek z dostawą do domu wzrosły nawet o 750 proc., a zamówienia z tzw. commande cueillette, czyli do odbioru w drzwiach księgarni, wzrosły o 150 proc.

Rząd prowincji Quebec przekazał jeszcze w czerwcu 2020 roku dodatkowe 6,8 mln dolarów kanadyjskich dla SODEC, organizacji wspierającej przedsiębiorstwa branży kultury, na pomoc dla pisarzy, wydawców i księgarni. Zaś sama SODEC, która już w marcu 2020 roku zaoferowała program pomocy kulturze o wartości 50 mln CAD, zwiększyła tę kwotę do 100 mln.

Różne formy pomocy dla twórców i sektora kultury wprowadził rząd federalny, a Kanadyjczycy uważają, że jest to konieczne.

Według opublikowanych w tym tygodniu wyników badania przeprowadzonego przez sondażownię Abacus Data, 85 proc. Kanadyjczyków uważa, że pandemia będzie miała negatywny wpływ na kulturę i sztukę, a w Quebec nawet 89 proc. respondentów jest zaniepokojonych sytuacją w sektorze. 53 proc. Kanadyjczyków zgadza się z opinią, że bez pomocy rządu całe pokolenie artystów i twórców mogłoby zostać stracone.

Czytaj więcej:

Deloitte: Polacy wydadzą więcej na żywność, książki, rzeczy do domu

Szkocki pisarz Douglas Stuart laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Włochy: Seriale i książki lekarstwem na pandemię

Wirtualne spotkania zwiększyły popyt na książki, które mają służyć jako tło

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 22.05.2024
    GBP 4.9950 złEUR 4.2575 złUSD 3.9243 złCHF 4.2994 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement