Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Johnson: Opposing Putin like opposing Nazis

Johnson: Opposing Putin like opposing Nazis
Na zdj. portret Putina z hasłem "Putler Kaput!" podczas marszu protestacyjnego wyrażającego poparcie dla ludności Ukrainy w Brukseli w marcu 2022 r. (Fot. NICOLAS MAETERLINCK/BELGA MAG/AFP via Getty Images)
The price of freedom is worth paying,' British Prime Minister Boris Johnson stressed yesterday when asked about the cost of aid for Ukraine. He compared the situation to opposing Nazi Germany, which was also very costly but brought long-term stability.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W rozmowie ze stacją BBC News przy okazji odbywającego się w Niemczech szczytu grupy G7 Johnson powiedział, że "nie ma alternatywy" dla wsparcia Ukrainy w odzyskaniu przez nią suwerenności. Przekonywał, że konsekwencje pozwolenia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na "bezkarne przejęcie ogromnych połaci innego kraju" byłyby "absolutnie mrożące krew w żyłach".

"Jeśli chodzi o skutki gospodarcze, oznaczałoby to długotrwałą niestabilność i niepokój na całym świecie" - wyjaśnił.

Zapytany, czy istnieją jakieś ograniczenia co do ilości pieniędzy lub wsparcia, jakie Wielka Brytania zaoferuje Ukrainie, Johnson odpowiedział: "Cena wolności jest warta zapłacenia". Przypomniał, że pokonanie dyktatorów w czasie II wojny światowej "zajęło dużo czasu" i było "bardzo kosztowne", ale przyniosło "wiele dekad stabilności" i zapewniło "długoterminowy dobrobyt".

Odnosząc się do wpływu wojny na sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii w czasie, gdy kraj zmaga się ze wzrostem kosztów życia, Johnson oznajmił: "Aby uspokoić ludzi w kraju, myślę, że wpływ gospodarczy na Wielką Brytanię zacznie słabnąć. Presja kosztowa zacznie się zmniejszać".

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Uciszenie mediów jest typowym odruchem Putina

Boris Johnson: Jeśli Rosja wygra, nikt na świecie nie będzie bezpieczny

Johnson: Tempo rosyjskiej inwazji osłabnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy

Szef MSZ Ukrainy: Putin zatrzyma się dopiero wtedy, gdy zostanie militarnie pokonany

Boris Johnson apeluje do G7 o "nieporzucanie" Ukrainy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement